Drugie obywatelstwo – Szwajcaria

Szwajcaria to piękny i dobrze rozwinięty kraj, który może być obiektem westchnień niejednego podróżnika. W odróżnieniu od Paragwaju czy Urugwaju znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od polski. Z pewnością ma to swoje duże plusy. Jednak największą zaletą wydaje się być brak członkowstwa w Unii Europejskiej.’, ’

Szwajcaria to piękny i dobrze rozwinięty kraj, który może być obiektem westchnień niejednego podróżnika. W odróżnieniu od Paragwaju czy Urugwaju znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od polski. Z pewnością ma to swoje duże plusy. Jednak największą zaletą wydaje się być brak członkostwa w Unii Europejskiej.

Dlaczego właśnie Szwajcaria?

Warto pamiętać, że Szwajcaria nie jest tak bezpieczna jak Urugwaj czy Paragwaj. W razie światowego konfliktu zbrojnego nie będziemy w nim całkowicie bezpieczni. Mimo wszystko jest to jedno z najbezpieczniejszych (o ile nie najbezpieczniejsze) państwo Europy. Osoby poszukujące spokojnej przystani powinny rozważyć możliwość ubiegania się o obywatelstwo tego kraju. Dzięki wysokiemu stopniu rozwoju gospodarczego Szwajcaria może zapewnić Nam bardzo godziwe warunki życia. Jej mieszkańcy uchodzą za dość życzliwych i sympatycznych, a europejskim imigrantom nie zagrażają żadne większe konflikty międzykulturowe. Obywatelstwo Szwajcarii nie opłaca się jedynie osobom wybitnie zamożnym. Niestety Szwajcarska tajemnica bankowa jest już jedynie fikcją. Obywatelstwo tego kraju nie zabezpieczy Naszego majątku i nie umożliwi uniknięcia podatków w Polsce. Jednak warto traktować Szwajcarie jako bezpieczny i pobliski azyl.

Jak uzyskać obywatelstwo Szwajcarii?

Istnieje kilka mniej lub bardziej oficjalnych sposobów otrzymania obywatelstwa tego kraju. Niestety wszystkie wiążą się z dość pokaźnymi wydatkami i wieloma sprawami natury formalnej. Obywatelstwo Szwajcarii możemy uzyskać w sposób oficjalny:

Zawarcie związku małżeńskiego – to jeden z popularniejszych sposobów uzyskania obywatelstwa Szwajcarii. Jeśli zdecydujemy się na zamieszkanie w tym kraju, wówczas otrzymamy obywatelstwo po trzech latach. Oczywiście Nasze małżeństwo będzie co pewien czas kontrolowane. Warto też pamiętać, że małżonkowie mogą przebywać poza terytorium Szwajcarii. W tym wypadku termin oczekiwania na uzyskanie obywatelstwa przedłuża się do sześciu lat.

Zamieszkanie – obcokrajowiec, który mieszka w Szwajcarii powyżej 12 lat ma szansę na otrzymania obywatelstwa tego kraju. Jest to dość skomplikowana metoda, która wymaga abyśmy zamieszkiwali w jednej gminie przynajmniej przez 6 lat (każda gmina może ustalić dłuższy okres czasu). Obcokrajowiec musi też posiadać dobrą opinię wśród sąsiadów i zdać obszerny test wiedzy o Szwajcarii.

Droga mniej oficjalna:

Istnieje także mniej oficjalna (aczkolwiek w pełni legalna) droga uzyskania obywatelstwa Szwajcarii. Obcokrajowiec może zawrzeć stosowną umowę z gminą. Z reguły zobowiązuje się do opłacania odpowiedniej wysokości podatków. Metoda nie jest zbyt dobrze znana, jednak z pewnością najszybsza. Niestety jest to rozwiązanie przeznaczone jedynie dla osób o bardziej zasobnym portfelu.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 Komentarze

  1. Ja rowniez mam pytanie i prosbe o wskazanie gminy w Szwajcarii z ktora mozna zawrzec umowe o przyspieszonym obywatelstwie:)

  2. Dzien dobry prosze o wskazanie gminy w Szwajcarii, z ktora mozna zawrzec umowe o przyspieszonym obywatelstwie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.