Według Światowego Indeksu Pokoju Islandia to najbezpieczniejsze państwo na świecie, które odznacza się najniższym współczynnikiem przestępczości. Z Naszego punktu widzenia indeks nie jest do końca wiarygodny. Jednak dane dotyczące Islandii wydają się bardzo trafne. Jest to jeden z krajów, którym nie grożą żadne konflikty zbrojne, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie.
Konflikty zbrojne
Islandia nie rości sobie żadnych praw terytorialnych w stosunku do innych państw (z resztą byłoby to dość trudne ze względu na jej położenie geograficzne). Nie istnieją także kraje, które byłyby zainteresowane przejęciem terytorium Islandii. Jest to wyspa, która dla reszty świata nie ma atutów o strategicznym znaczeniu. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że zagrożenie konfliktem zbrojnym jest niewielkie. Niepokoi jedynie fakt, że Islandia należy do NATO. Należy zatem założyć, że w sytuacji międzynarodowego konfliktu zbrojnego będzie musiała spełnić swoje członkowskie obowiązki.
Codzienne życie w Islandii
Jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy słyszeć o islandzkim kryzysie instytucji bankowych. Dług publiczny miał w istotny sposób obciążyć obywateli na kilka pokoleń. Tak się jednak nie stało. Liczne protesty i regularna walka z władzami sprawiły, że przyszłość obywateli została uratowana. Dziś Islandia powoli podnosi się z tego kryzysu. Mieszkańcy nie wieżą już tak bardzo w instytucje bankowe i mogą patrzeć na przyszłość bez wizji wielopokoleniowych długów. Życie w tym kraju wydaje się bardzo bezpieczne, a jednocześnie spokojne. Z pewnością jest to warta polecenia przystań, która może Nas uwolnić od codziennego funkcjonowania Unii Europejskiej.
Jak otrzymać obywatelstwo Islandii
Generalnie obywatelstwo można otrzymać na dwa sposoby: poprzez małżeństwo oraz poprzez przebywanie na terenie kraju.
Małżeństwo – tu sytuacja jest dość prosta. Obcokrajowiec, który zawarł związek małżeński może starać się o obywatelstwo po trzech latach.
Przebywanie na terenie kraju – drugi sposób wymaga od Nas więcej czasu. Trzeba zamieszkiwać na terenie Islandii przynajmniej przez sześć lat. Co ważne – w tym okresie nie może być zbyt długiej przerwy. Maksymalny czas przebywania poza terenem Islandii to ok. 3 miesiące. Jeśli opuścimy kraj na dłużej, wówczas czas oczekiwania na zdobycie obywatelstwa należy liczyć od nowa.
Widzimy, że otrzymanie obywatelstwa Islandii nie należy do najprostszych. Mimo tego kraj jest chętnie odwiedzany przez wielu obcokrajowców, którzy poszukują lepszego kawałka świata.
Dodaj komentarz