Chemiczne środki piorące mogą zawierać wiele szkodliwych substancji, które bywają przyczyną biegunek, bólu głowy, złego samopoczucia, a nawet depresji. Najczęściej są jednak przyczyną chorób skórnych, głównie egzemy, czyli wyprysku kontaktowego, który pojawia się na skórze w wyniku kontaktu z substancjami wywołującymi alergię.
Do niektórych z nich można zaliczyć:
reaktywne związki chloru – najbardziej szkodliwe dla zdrowia, które powodują poważne szkody w środowisku,
triclosan – środek antybakteryjny dodawany do kosmetyków i detergentów, który w kontakcie z chlorowaną wodą powoduje powstawanie rakotwórczego chloroformu,
sztuczne barwniki – trudno ulegają biodegradacji i mają najbardziej alergiczne działanie,
rozjaśniacze optyczne – dodawane do proszków do prania, aby pranie wydawało się bielsze niż jest w istocie, trudno ulegają biodegradacji i są toksyczne dla organizmów wodnych; powodują podrażnienia i uczulenia,
zmiękczacze – zawierają syntetyczne związki zapachowe, z których niektóre należą do najbardziej toksycznych produktów przeznaczonych do użytku domowego; zawierają szkodliwy chloroform, octan benzylowy i pentan
syntetyczne zapachy – są tworzone w laboratoriach, wiele z nich jest pochodną ropy naftowej; badania wykazują, że są częstą przyczyną alergii, benzen, ftalany, formaldehyd czy terpen – mają działanie rakotwórcze oraz mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób wątroby; występują w detergentach i w odświeżaczach powietrza.
Do alternatywnych środków piorących możemy zaliczyć te ekologiczne, naturalne, działające z pożytkiem dla naszego środowiska bo są biodegradalne oraz łagodne dla skóry każdego z nas.
Większość z tych środków mamy w domu nie wiedząc o ich możliwościach wykorzystania nie tylko w kuchni.
Do ekologicznego prania zaopatrzmy się w takie produkty:
Boraks – doskonały środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi właściwościami antybakteryjnymi.
Płatki mydlane – te wolne od fosforanów, detergentów czy innych dodatków chemicznych. Najlepsze będzie mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy), jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze. Jest idealne dla noworodków, dzieci jak i całej rodziny.
Soda oczyszczona – ma działanie zmiękczające wodę, neutralizujące zapachy, czyszczące, wybielające. Jest uniwersalnym środkiem do stosowania w domu.
Kwasek cytrynowy – ma właściwości odplamiające i czyszczące.
Olejki eteryczne – najlepiej sprawdzają się:
– cytrynowy – ma właściwości wybielające,
– lawendowy – odświeża i chroni ubrania przed molami,
– z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie np. po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie ecoli.
Orzech piorące – pochodzą z Indii i Nepalu są owocami drzewa sapindus mukorossi (orzechowiec myjący, mydłowiec). Właściwości piorące zapewnia orzechom znajdująca się w ich łupinach saponina. Stanowi ona 13–15% składu łupin, a jej głównym zadaniem jest ochrona drzewa przed grzybami, bakteriami i insektami. Po zetknięciu wyschniętej skorupki z wodą zawarta w nich saponina zamienia się w myjącą, bezwonną pianę. Orzechy piorące to w 100% ekologiczny produkt, woda pozostała po myciu lub praniu może posłużyć dodatkowo do podlania roślin, a pozostałe łupiny mogą trafić na kompost i użyźnić glebę.
Mydełko do odplamiania – to produkt z surowców roślinnych, bez barwników, środków zapachowych i konserwujących, 99% biodegradacji. Usuwa plamy z tkanin, tapicerek i dywanów, hypoalergiczne.
Płyny, żele i proszki ekologiczne – skład stworzony z myślą o niemowlętach, małych dzieciach i alergikach, testowane dermatologicznie, hipoalergiczne, bez dodatku barwników oraz konserwantów. Składniki zapachowe minimalizują ryzyko podrażnienia skóry. Posiadają ekstrakty roślinne np. z aloesu, z rumianku. Można prać w niskich temperaturach 30 st jak i bardzo wysokich 90 st.
Większość z tych środków znajdziemy w sklepach internetowych z ekologiczną chemią gospodarczą, niektórych drogeriach oraz hipermarketach. Należy dokładnie czytać skład produktu bo nie wszystko co wydaje nam się, że jest bez chemii naprawdę bez niej jest. Są produkty, które nazywają się hypoalergiczne a ich skład nie jest najlepszy jaki chcielibyśmy aby miał hypoalergiczny produkt.
Sodę, boraks, czy kwasek kupimy na kilogramy w bardzo przystępnych cenach.
Jak zrobić swój własny proszek do prania lub płyn do płukania tkanin?
Oto kilka propozycji:
Proszek do prania
Składniki:
1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
1 szklanka sody oczyszczonej,
1 szklanka boraksu,
1/2 szklanki kwasku cytrynowego,
20 kropel olejku eterycznego
Cytrynowy płyn do płukania tkanin
Składniki:
1 łyżka kwasku cytrynowego,
1 szklanka ciepłej wody,
20 kropel olejku eterycznego cytrynowego
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.
Dezynfekujący płyn do płukania tkanin
Składniki:
1/2 szklanki octu,
2 łyżeczki sody,
15 kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego
Składniki mieszamy i stosujemy jak standardowy płyn do płukania tkanin.
Domowej roboty płyny dodatkowo chronią bęben pralki przed kamieniem, dlatego warto je stosować profilaktycznie.
Dodaj komentarz