Altanki ogrodowe efektownie zdobią nasze ogrody, a jednocześnie zwiększają ich walory użytkowe. Z pewnością warto budować je w aranżacjach, na których mamy odpowiednio dużo wolnej powierzchni. Czy taka budowa wiąże się z załatwieniem jakichś formalności? I jaki budynek najlepiej sprawdzi się w ogrodzie? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym poście.
Altanka to nie obiekt małej architektury ogrodowej
Niektórzy mylnie twierdzą, że altanka to obiekt małej architektury ogrodowej (na budowę którego nie trzeba pozwolenia, ani nawet zgłoszenia). Tymczasem altanki o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 wymagają zgłoszenia zamiaru budowy. Przy czym ich liczba nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 działki. Jeśli planujemy budowę altany o powierzchni powyżej 35 m2 musimy się już liczyć z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać, ponieważ budynek wykonany bez dopełnienia wszystkich formalności może być uznany za samowolę budowlaną (wystarczy jeden donos życzliwej osoby). Zalegalizowanie samowoli budowlanej będzie dość kosztowne – opłata legalizacyjna niejednokrotnie przekracza wartość całej altany.
Jaką altankę wybudować w ogrodzie?
Wszystko zależy od naszych upodobań oraz specyfiki aranżacji ogrodowej. Warto przyjąć zasadę, która mówi, że altanka powinna być dobrze wpasowana w otoczenie. Zatem w ogrodach zainspirowanych stylem naturalistycznym, rustykalnym czy japońskim najlepiej sprawdza się konstrukcje z naturalnego, rodzimego drewna. W ogrodach barokowych czy nowoczesnych możemy już sobie pozwolić na konstrukcje betonowane lub kamienne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że betonowe i kamienne elementy konstrukcyjne należą do bardzo trwałych. Ich niezaprzeczalnym atutem jest też brak konieczności konserwacji. Altany z kamienia oraz betonu wyglądają wyjątkowo reprezentatywnie. Z reguły przybierają większe rozmiary, a w ich wnętrzu możemy wybudować stacjonarny grill ogrodowy.
Altanki z drewna są równie eleganckie, jednak wymagają regularnej impregnacji elementów konstrukcyjnych. Ich ażurowe, lekkie ścianki możemy obsadzać roślinami pnącymi, tworząc oryginalne efekty dekoracyjne. Konstrukcja z drewna nie będzie tak odporna jak jej kamienne i betonowe odpowiedniki. Jednak jej atutem pozostanie łatwość budowy i stosunkowo niewielki koszt inwestycji. Warto też dodać, że altany pozbawione zabudowanych ścian nie wymagają nawet zgłoszenia zamiaru budowy. Można je wznosić w dowolnie wybranym miejscu naszej posesji.
A może lepiej pawilon ogrodowy?
Każda altanka wpisuje się na stałe w architekturę krajobrazu. Nie sprawdzi się w miejscach o ograniczonej powierzchni użytkowej. Dlatego w szczególnie małych ogrodach lepiej postawić niewielki pawilon ogrodowy. Gotowe konstrukcje (przeznaczone do samodzielnego montażu) kupimy w sklepach branżowych i marketach budowlanych. Lepszej jakości pawilon będzie odporny na zmienne warunki pogodowe. Jego atutem jest możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. W razie potrzeby możemy go też złożyć i uzyskać więcej wolnej przestrzeni w naszym ogrodzie.
Dodaj komentarz