Gra „Miner 2049er” została napisana przez Billa Hogue’a i wydana przez firmę Big Five Sofware w 1982 roku. Pierwotnie dedykowana na 8 – bitową serię komputerów ATARI. Po błyskawicznym sukcesie zaczęto dostosowywać ją na inne platformy.
Tytuł „Miner 2049er” nawiązuje do legendarnej gorączki złota „California Gold Rush” (1848 -1855). 24 stycznia 1848 roku James W. Marshall odkrył złoto w tartaku Sutter’s Mill w miejscowości Coloma. Wiadomość o złocie sprowadziła do Kalifornii 300 000 ludzi ze Stanów i innych części świata. Gorączka złota spowodowała nie tylko napływ imigrantów, ale także ożywienie gospodarki i gwałtowny spadek populacji rdzennych mieszkańców przez choroby, ludobójstwo i głód. Społeczność tubylcza została zepchnięta ze swoich ziem przez poszukiwaczy złota, zwanych „czterdziestoma dziewięciolatkami”. Nazwa pochodzi od roku początku gorączki złota 1849. Potrzeby nowo przybyłych „49er” były ogromne. Tworzyło się gigantyczne zaplecze rolnicze do utrzymania kilkudziesięciotysięcznej grupy imigrantów. San Fransisco- osada licząca w 1846 roku 200 mieszkańców rozrosło się do 36 tysięcznej metropolii w 1852. Powstawały drogi, kościoły, szkoły aby zaspokoić potrzeby osadników. Podsumowując tą krótką dygresję historyczną, sytuacja społeczno gospodarcza z tego okresu w Kalifornii zapisała się dużymi zgłoskami w dziejach USA.
W momencie premiery „Miner 2049er” posiadał 10 poziomów, co stanowiło nowość w świecie gier. Dla porównania Donkey Kong miał tylko 4. Większość komputerów z końca lat 80-tych zawierało 8 kb pamięci. Miner do obsługi potrzebował dwa razy tyle. Catrige z grą sprzedawano w 1982 roku za dość wysoką cenę 49,95 USD (w przeliczeniu dzisiaj 127 USD).
Bohater gry „Miner 2049er” Bounty Bob jest członkiem Royal Canadian Mounted Police i prowadzi misję polegającą na inspekcji 10 opuszczonych kopalni uranu Nuclear Ned. Bob musi przejść każdy poziom uważając na liczne trudności. I tak czekają na niego transportery materiałów, rusztowania hydrauliczne, latające platformy, windy oraz promieniotwórcze stworzenia. Po drodze Bob natrafia na przedmioty pozostawione przez górników, które dają możliwość unikania niebezpieczeństw a także otrzymania dodatkowych punktów.
W 1983 roku gra osiągnęła szczyt Softsel Hot List. W tym samym roku czytelnicy Softline określili ją jako czwartą najbardziej popularna grą Apple i szóstą najbardziej popularną na Atari. Miner został nagrodzony „1984 Electronic Game of The Year” na Arkie Awards, na których sędziowie zwrócili uwagę, na fakt iż gra została dostosowana do większości dostępnych platform, dzięki czemu stała się „najczęściej graną grą elektroniczna wszech czasów”. W tym samym roku zdobyła nagrodę „Can Outstanding Software Award” od Creative Computing – magazynu poświęconego rewolucji mikrokomputerowej.
W skali od 1 do 10 daję: 10 – za pomysł, efekty wizualne i dźwiękowe. Jest to niewątpliwie moja najlepsza gra na małe Atari. Gra jest bardzo intuicyjna, siadasz przed komputerem chwytasz joystick i grasz, nie musisz się zastanawiać co programista miał na myśli, jakie są zasady i o co w tej grze chodzi. Grę testuję na rodzinie komputerów Atari XE, wkrótce kilka słów o wersji na Klasę ST.
Zapytacie jaki jest sposób by osiągnąć NIRWANĘ? Zdradzę sekret! Wypić szklankę lub dwie gruzińskiego wina*, przejść 10 poziomów „Minera” i umrzeć… ha, ale najpierw trzeba je przejść! Więc do dzieła !!!
*pani Haneczka z całodobowego będzie wiedziała o co chodzi.
Dodaj komentarz