Skrętnik– uprawa i podstawowe wymagania

Skrętnik jest jeszcze mało popularną rośliną doniczkową. Jednak jego urokliwe kwiaty stanowią ciekawą alternatywę dla ozdobnych (tak modnych w ostatnich latach) storczyków. Dlatego warto poznać jego ogólną charakterystykę oraz warunki uprawowe.

Krótko o pochodzeniu

Skrętnik (Streptocarpus) przywędrował do naszych domów z południowej części Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są cieple lasy tropikalne. Największą ozdobą tej rośliny są kwiaty, skupione na długich szypułkach. Na jednej szypułce przeważnie wyrastają po dwa kwiaty. Ciekawie prezentują się także podłużne, ciemnozielone liście, które potrafią przybierać imponujące rozmiary.
Kolory kwiatów zależą od odmiany rośliny. W ofertach handlowych znajdziemy skrętniki w kolorze filetowym, różowym, intensywnie czerwonym, białym, a nawet błękitnym. Nie brakuje także odmian z kilkubarwnymi kwiatami (te wyglądają szczególnie reprezentatywnie). Większość roślin kwitnie przez cały sezon letnio – jesienny. Niektóre rozpoczynają kwitnienie już w marcu i kontynuują je aż do wczesnej jesieni.

Stanowisko uprawy

Skrętnik najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Możemy go uprawiać na parapetach o wschodniej lub zachodniej wystawie. Okna południowe doprowadzają do wnętrz dużą dawkę promieni słonecznych. Dlatego roślina dobrze poradzi sobie ustawiona na meblach czy na lekko zacienionym stoliku. Nie można pozostawić jej bezpośrednio na południowym parapecie. Zbyt intensywna dawka promieni słonecznych mogłaby doprowadzić do sparzenia liści.
Warto też dodać, że streptocarpus lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Dzięki temu świetnie rośnie w łazienkach oraz pomieszczeniach kuchennych.

Podłoże

Najlepiej sprawdza się żyzne i przepuszczalne podłoże. Standardową ziemię ogrodniczą można rozluźnić perlitem, który świetnie napowietrzy glebę i zmagazynuje nadmiar wody. Skrętnik dobrze rośnie w małych doniczkach, które zapewnią szybkie przesuszanie podłoża. Najważniejszym warunkiem uprawy jest niedopuszczenie do nadmiernego zawilgocenia korzeni. Dlatego roślinę podlewamy dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża, a nadmiar wody usuwamy z doniczki.

Nawożenie

Skrętnik wypuszcza wiele kwiatów, jednak nie wymaga intensywnego nawożenia. W okresie wegetacji nawozimy go raz na dwa tygodnie. Stosujemy nawóz do kwiatów kwitnących. Najlepiej wykorzystać 1/3 dawki podanej przez producenta. Dzięki temu unikniemy zasolenia podłoża.

Rozmnażanie

Jest stosunkowo proste. Wystarczy pobrać młody liść rośliny i ukorzenić go w wodzie. Młoda sadzonka musi przebywać w miejscu wilgotnym. Optymalna temperatura ukorzeniania to 20 – 22 0C. Po upływie ok. trzech tygodni roślina będzie już na tyle dobrze ukorzeniona, że możemy wsadzić ją do doniczki.

Czy uprawa skrętnika jest trudna?

Zdecydowanie nie. Skrętnik nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Jedynym wrogiem rośliny może być nasza nadgorliwość. Zbyt częste i intensywne podlewanie to główna przyczyna obumierania tej rośliny. Skrętnik lepiej poradzi sobie z naszym zaniedbaniem (zbyt rzadkim podlewaniem), niż ze stale wilgotnym podłożem.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.