Czeskie Karkonosze

Chyba każdy doświadczony turysta wie, że Karkonosze to piękne pasma górskie, które zachwycają swoimi widokami. Umiejscowione pomiędzy Polską, a Czechami stanowią naturalną granice. Karkonosze rozciągają się na powierzchni ok. 600 km2, większość z nich (bo aż 440 km2) znajduje się u Naszych sąsiadów. Czeskie Karkonosze są doskonale przygotowane do przyjęcia turystów. Z pewnością warto odwiedzić je przynajmniej raz w życiu.

Atrakcja dla aktywnych podróżników

Czeskie Karkonosze to dwa duże grzbiety. Przez jeden z nich przebiega granica pomiędzy państwami. Drugi tzw. Czeski Grzbiet to wyjątkowo piękne miejsce. Jego największymi szczytami są: Czarna Góra (1299 m n.p.m.), Lisia Góra (1363 m n.p.m.) i Góra Studzienna (1554 m n.p.m.). Warto pamiętać, że góra Studzienna jest jednocześnie drugim pod względem wysokości wierzchołkiem Karkonoszy. Najwyższa jest oczywiście Śnieżka (1602 m n.p.m.), leżąca na samej granicy polsko – czeskiej. Na Śnieżce znajduje się ciekawa, czeska stacja pocztowa, a także końcowa stacja wyciągu biegnącego z czeskiego miasteczka Pec.

Jedną z ciekawszych atrakcji czeskiej strony Karkonoszy są zachwycające wodospady. Największym zainteresowaniem cieszy się wodospad Pančavský. Znajdziemy go w odległości 1 km od schroniska Labska bouda ulokowanym na Pančavskim potoku. Kaskadowa ściana wodospadu ma tu ponad 245 m wysokości. Nieopodal znajduje się bardzo dobry punkt widokowy, który ukaże nam wspaniały charakter tego miejsca. Z punktu widokowego widać także Łysą Górę, Kozie Grzbiety oraz dolinę Łabską. Widoki są atrakcją samą w sobie i co roku przyciągają wielu turystów. Jednak baśniowe krajobrazy to jeszcze nie koniec atrakcji, które czekają na aktywnych podróżników. Czeskie Karkonosze oferują setki kilometrów szlaków turystycznych o różnym stopniu zaawansowania. Co ciekawe, niektóre szlaki są zintegrowane z polskimi. Po czeskiej stronie Karkonoszy znajdują się także liczne, klimatyczne schroniska górskie. Dużą atrakcje stanowią także szlaki rowerowe. Na głównych trasach kursują także tzw. cyklobusy. Są to większe busy i autobusy, które przystosowano do przewozu rowerów. Opłaty za przewóz są dość symboliczne, co sprzyja turystyce rowerowej.

Praktyczne wskazówki

Obowiązującą walutą jest korona czeska. 1 zł to ok. 6 koron. W wielu przygranicznych miejscowościach można posługiwać się obiema walutami oraz realizować płatności kartą. Przed wyjazdem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy, że każda pomoc medyczna jest w Czechach płatna. Co prawda mieszkańcy Unii Europejskiej mają zagwarantowaną darmową opiekę medyczną, jednak warunkiem jej udzielenia jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Społecznego. Pamiętajmy też, że zakres pomocy oferowanej w oparciu o owe ubezpieczenie jest mocno ograniczony.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.