Czy bagaż leci z nami?

Kwestia zagubienia bagaży podczas podróży lotniczej jest dość dobrze znana wszystkim osobom, które decydują się na taki środek transportu. Rocznie na lotniskach całego świata ginie około 40 milionów sztuk bagażu. Dlaczego ta liczba jest taka duża? I jak traktowane są nasze bagaże podczas transportu? Warto to wiedzieć zanim zdecydujemy się na włożenie wartościowych przedmiotów do naszej podróżnej walizki.

Dlaczego bagaże giną?

Dość częstą formą utraty bagażu jest jego kradzież. Wielu podróżnych nadal myśli, że ich walizki są na lotnisku bezpieczne – przecież jest to miejsce monitorowane, pełne ludzi. Nic bardziej mylnego. Kradzieże na lotniskach może i nie należą do codzienności, jednak zdarzają się dość często. Najbardziej narażone na takie „zagubienie” są bagaże osób, które je na chwile pozostawiają bez kontroli. Wystarczy na chwile odejść od bagażu i spuścić je z oczu. Czujni złodzieje chętnie wykorzystają taką okazję. Bagaż może zniknąć w kilka sekund i nie zmieni tego tłok osób przechodzących wokół nas.

Inną bardzo częstą (i niestety całkowicie niezależną od nas) przyczyną utraty bagażu jest jego transfer. Osoby korzystające z przesiadek lotniczych muszą liczyć się z tym, że ich bagaż będzie przenoszony przez osobę całkowicie nieznajomą. Niespełna dwa lata temu portal news.com.au przeprowadził obszerny wywiad z byłym pracownikiem firmy handlingowej. Człowiek zajmował się przenoszeniem bagażu. Jego wyznania mogły być dla wielu podróżujących dość drastyczne. Okazuje się, że nasze walizki są często przerzucane, obijane i upychane na siłę. Pracownicy często bawią się w zabawy do celu rzucając walizkami na taśmy transportowe. Dlatego nie powinno nas dziwić, że wiele bagaży dociera do nas w bardzo złym stanie. Czasem zdarza się też, że podczas przepakunku, nasze bagaże trafiają do samolotu lecącego na drugi koniec świata. Jednak nie jest to działanie celowe. Tego typu pomyłki wynikają najczęściej z nieuwagi pracowników.

Czasem zdarza się też, że nasze bagaże zostają źle zeskanowane przez skaner. Wtedy trafiają do niewłaściwego samolotu. My sami dowiadujemy się o tym już po przybyciu na miejsce. Nie mamy możliwości szybkiego odebrania naszych przedmiotów, jednak na każdym lotnisku prosperuje biuro zaginionych bagaży. Musimy spisać odpowiedni protokół, a przy odrobinie szczęścia walizka dotrze do nas z pewnym opóźnieniem.

Czy skala zjawiska jest bardzo duża?

40 milionów zaginionych bagaży może robić wrażenie. Jednak pamiętajmy, że liczba pasażerów korzystających z transportu lotniczego jest znacznie większa. Z samego tylko lotniska w Wielkiej Brytanii korzysta rocznie 70 milionów podróżnych. Roczna liczba osób podróżujących po samej europie wynosi kilkaset milionów. Dlatego zaginięcia bagaży nie są wcale tak częste jak mogłoby się wydawać. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie najbardziej wartościowe przedmioty warto brać ze sobą do bagażu osobistego.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.