Niektóre zawody wymagają specjalnych predyspozycji psychicznych. Również wejście w posiadanie różnorodnych uprawnień jest możliwe dopiero po odbyciu odpowiednich badań stanu naszej psychiki. Jednym z zawodów, w którym badania psychologiczne są niezbędne jest praca instruktora nauki jazdy. Dlaczego odpowiednie predyspozycje oraz brak przeciwwskazań psychologicznych są tak istotne dla wykonywania tego zawodu?
Jest rzeczą oczywistą, że różnimy się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym, lecz również strukturą psychiczną oraz charakterem. Zawód instruktora nauki jazdy wymaga konkretnych cech psychofizycznych, które nie tylko umożliwiają efektywne prowadzenie zajęć, lecz przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo kursantowi. Oto niektóre z nich:
– Odporność na stres. Instruktor może niespodziewanie znaleźć się pod wpływem silnego stresu. Wyobraźmy sobie, że przed wyjściem do pracy pokłócił się z żoną. Do tego dołącza niezbyt „pojętny” kursant. Również sytuacje na drodze mogą przyczynić się do nagłego zwiększenia poziomu stresu. Instruktor musi jednak zachować zimną krew nawet w takich okolicznościach! Nie wolno mu stracić nad sobą panowania, ponieważ musi cały czas dbać o bezpieczeństwo kursanta, swoje własne, a także innych użytkowników drogi.
– Refleks i dobra koncentracja. Podczas szkolenia mogą przytrafiać się nagłe sytuacje podczas których liczy się nie tylko zimna krew lecz również szybka reakcja. Przykładem może być niespodziewane wtargnięcie pieszego na jezdnię.
– Asertywność. Instruktor musi potrafić jasno określić reguły gry oraz potrafić kontrolować kursanta. Nie może być tak, że to kursant kieruje instruktorem. Jest to ważne nie tylko dla przebiegu procesu nauczania, lecz także dla zapewnienia bezpieczeństwa. Kursant nie może „manipulować” instruktorem gdy ten np. wyznacza trasę przejazdu lub instruuje kursanta co do zasad bezpieczeństwa na drodze i w pojeździe.
– Umiejętność zachowania w sytuacjach kryzysowych. Bardzo ważna cecha, która jest kluczowa np. podczas ewentualnego udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.
– Komunikacja interpersonalna. Dobry instruktor powinien potrafić trafnie przekazać swoje spostrzeżenia i uwagi uczniowi.
– Odpowiedni poziom intelektualny. Oznacza to, że instruktor musi posiadać potencjał intelektualny umożliwiający dalsze samodoskonalenie orz podnoszenie swoich kwalifikacji.
– Odpowiedzialność. Instruktor musi mieć świadomość, że jego decyzje, słowa i czyny mają poważne konsekwencje. Nie może przejawiać skłonności do ryzyka. Powinien dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, lecz również innych osób.
– Brak lęku. Wbrew pozorom praca instruktora nauki jazdy może wiązać się z licznymi obawami. Jest to praca z nowymi ludźmi, a także w dość niebezpiecznych okolicznościach ruchu drogowego. Instruktor nie może więc przejawiać skłonności do stanów lękowych, które mogłyby uniemożliwić mu szybkie oraz trafne podejmowanie decyzji.
Wszystkie te cechy muszą zostać sprawdzone podczas tekstów. Przy ich przeprowadzaniu najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Dlatego warto zajrzeć na stronę: www.psychotechnikapoznan.pl.
Dodaj komentarz