Wielkanoc to jedno z niewielu tradycyjnych świąt, które nie uległy jeszcze masowej komercjalizacji. To czas wielu wyjątkowych obrzędów o bogatej symbolice. O wielu symbolach coraz częściej zapominamy. Jednak warto o nich pamiętać i przekazywać je młodszemu pokoleniu. To część naszej kultury i obyczajowości.
Kurczak czy zajączek?
Kurczaczek w polskiej tradycji jest zwiastunem wiosny i życia. Wiele lat temu wierzono, iż skorupki poświęconych jaj przynoszą urodzaj. Rozsypywano je na polach podczas obrzędów Poniedziałku Wielkanocnego. Obecnie symbol kurczaczka jest coraz częściej wypierany przez zajączka. Owa tradycja przywędrowała do Nas z Niemiec. Zajączek posiada tą samą symbolikę i znacznie. W Wielkopolsce i na Śląsku zajączek przynosi dzieciom drobne prezenty.
Najważniejsze symbole
Palma wielkanocna od zawsze symbolizowała wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jednak nie każdy wie, że miała także bardzo bogatą symbolikę ludową. Palmy wielkanocne miały chronić miejscową ludność przed złem i wszelkimi chorobami. Już samo dotknięcie palmy miało przynosić szczęście. Nic zatem dziwnego, że od najdawniejszych lat organizuje się konkursy na najładniejszą i największą palmę wielkanocną.
Kolor żółty – wszechobecny podczas świąt wielkanocnych. Symbolizuje radość z nadchodzącej wiosny. Jest też symbolem nadchodzących zmian i pojawienia się życia.
Baranek – jest bardzo ważnym symbolem świąt. Figurka baranka pojawia się w niemal każdym koszyczku Wielkanocnym. Koszyczek symbolizuje szczęście. Z kolei baranek od zawsze był symbolem miłości i związanej z nią ofiary Jezusa. Wielkanocny baranek jest też często kojarzony z niewinnością oraz łagodnością.
Potrawy w koszyczku Wielkanocnym
Wybór produktów w koszyczku wielkanocnym nie jest przypadkowy. W każdej święconce oprócz baranka znajdują się:
- Jajka – symbol narodzin, nowego życia oraz płodności;
- Chrzan – symbol siły i pokuty;
- Sól – symbol oczyszczenia oraz szczerości;
- Ser – symbol zdrowia zwierząt hodowlanych;
- Wędlina – symbol dostatku.
Dodaj komentarz