Święta Wielkiej Nocy są wyjątkowym czasem, który łączy w sobie tradycje ludowe, obrzędy religijne oraz wspaniałość natury. To święta ruchome, którym zawsze towarzyszy wyjątkowa aura wiosny i radości z życia. Święto symbolizuje zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i upamiętania wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. To wyjątkowa okazja na pogłębienie relacji rodzinnych i poznanie wspaniałych, polskich tradycji ludowych.
Ważne terminy
Wielkanoc jest świętem ruchomym występującym w miesiącach marzec, kwiecień. Zaczyna się środą popielcową, która stanowi czas pokuty i przypomina ludziom o ich śmiertelności. Bardzo ważnymi terminami związanymi ze świętami wielkiej nocy są także:
Niedziela Palmowa – symbolizująca wjazd Jezusa do wrót Jerozolimy. Długowieczną tradycją ludową jest robienie małych palemek. Z początku palemki tworzono z wierzby, trzciny i roślin rosnących nad rzekami. Palmy miały chronić przed nieszczęściami i przypominać o zbliżających się świętach.
Wielki Piątek – to jedyny taki dzień w roku, gdy nie odprawia się mszy świętych. Wierni gromadzą się w kościołach na całonocne czuwanie. We wnętrzach kościołów tworzy się prowizoryczne groby, symbolizujące grób Jezusa. Pilnują go miejscowi strażacy lub żołnierze.
Wielka Sobota – jest dniem święcenia pokarmów. W kościele odprawiają się nabożeństwa poświęcenia wody, ognia i cierni. Woda symbolizuje życie i wszystko, co nadejdzie. Z kolei ogień spala wszystko, co stare i daje miejsce dla tego, co nowe. W tym dniu do kościoła przynosi się święconki – koszyczki wypełnione jedzeniem. W procesie przygotowań koszyczków chętnie uczestniczą całe rodziny.
Wielka Niedziela – rozpoczyna się tradycyjnym, rodzinnym śniadaniem, które zjada się w kręgu najbliższych. To czas skupienia, radości i refleksji. Niegdyś rezurekcja trwała całą noc, a ludzie przychodzili do domu dopiero nad ranem. Stąd wzięła się tradycja wspólnego spożywania wielkanocnego śniadania. Co ciekawe, Wielka Niedziela to według tradycji czas, w którym kobiety powinny odpocząć od pracy. W wielu domach nie przygotowuje się w ten dzień obiadów. Wszyscy członkowie rodziny wypoczywają przez cały dzień i nie mają żadnych obowiązków.
Wielkanocny Poniedziałek – znany pod hasłem lanego poniedziałku. To dzień szczególnie lubiany przez osoby młode. Jest to dzień, w którym wszyscy polewają się wodą. Towarzyszy temu nastrój zabawy i radości. Poniedziałek wielkanocny jest też czasem święcenia pól.
Dodaj komentarz