Fonoholizm jest typowym uzależnieniem XXI wieku. Oznacza uzależnienie od telefonu komórkowego. Czy to możliwe, aby uzależnić się od takiego małego urządzenia? Okazuje się, że tak, a osób uzależnionych sukcesywnie przybywa. Nowoczesne urządzenia komórkowe są tak funkcjonalne, że wielu z Nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Nie można bagatelizować problemu fanoholizmu. Okazuje się, że to uzależnienie nie różni się zbytnio od innych i przynosi silne objawy odstawienie.
Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu?
Uzależnienie dotyka głownie młode osoby (w tym także dzieci). Typowym objawem jest sytuacja, gdy telefon towarzyszy danej osobie przy wszystkich czynnościach życiowych. Osoba uzależniona nigdy nie rozstaje się ze swoją komórką, często kontroluje czy nie przyszły nowe smsy, bawi się telefonem podczas spotkań z rodziną. Często nie zwraca uwagi na osoby, które towarzyszą jej w realnym życiu. Najważniejsze są dla niej kontakty za pośrednictwem telefonu. Jeśli fonoholik nie ma ze sobą telefonu, czuje silny niepokój, rozdrażnienie. Większość osób uzależnionych nie dopuszcza w ogóle do takiej sytuacji. Typowym alarmującym objawem jest sytuacja, gdy dana osoba przedkłada kontakty telefoniczne nad kontakty realne.
Rodzaje uzależnienia od telefonu
Okazuje się, że fonoholizm ma przynajmniej cztery postacie, którymi są:
- Uzależnienie od gier – dotyczy użytkowników, którzy poświęcają cały swój czas na gry zainstalowane w telefonie. Telefon jest traktowany jak konsola do gier i intensywnie użytkowany.
- Uzależnienie od smsów – osoba uzależniona wysyła dziennie setki smsów, które są dla niej podstawową formą kontaktu ze światem.
- Uzależnienie od nowości – osoba uzależniona ciągle zmienia telefon na nowszy model. Jest to dla niej główny wyznacznik statusu społecznego.
- STW – to jedna z najsilniejszych rodzajów uzależnienia od telefonu. Dotyczy sytuacji, gdy telefon zostanie wyłączony. Osoba uzależniona ciągłe ładuje telefon, nosi zapasową baterię i nie dopuszcza do tego, żeby komórka była choć przez moment wyłączona. Wyłączenie telefonu wprowadza ją w stan lękowy i ogólne rozdrażnienie.
Konsekwencje uzależnienia
Uzależnienie od telefonu komórkowego powinno być leczone tak jak każde inne uzależnienie (od Internetu, papierosów czy alkoholu). Długotrwały fonoholizm może spowodować wycofanie z życia społecznego, utratę kontaktu z rodziną oraz uporczywe zaburzenia snu. Smutną konsekwencją są także problemy finansowe spowodowane wysokimi rachunkami telefonicznymi bądź zakupem coraz to nowszych modeli telefonu.
Dodaj komentarz