Jak przeżyć zamach terrorystyczny?

Zagrożenie terrorystyczne stało się faktem. Nie wiadomo kiedy i jak zaatakują terroryści. Również Ty sam możesz znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji i miejscu. Warto poznać podstawowe zasady zachowania się w takich okolicznościach.

  • Zwracaj baczną uwagę na otoczenie. Nie zaprzątaj swojej uwagi smart fonem czy słuchaniem muzyki. Bądź czujny i rozglądaj się wokoło. Twój niepokój szczególnie powinny zwracać podejrzanie zachowujące się osoby lub pozostawione bez opieki bagaże. Pamiętaj o podstawowej zasadzie – im szybciej zorientujesz się, że coś Ci grozi, tym większe są Twoje szanse.
  • Jeśli zauważysz zagrożenie, oddal się z niebezpiecznego miejsca i powiadom odpowiednie służby. Nigdy nie podejmuj samodzielnie działania, nie próbuj przenosić podejrzanych pakunków czy zatrzymywać dziwnie zachowujących się ludzi.

  • Jeżeli to możliwe, unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach – terroryści najchętniej wybierają je na cel swojego ataku.
  • Jeśli dojdzie do strzelaniny, natychmiast poszukaj schronienia. Ukryj się za czymś, co zapewni ci osłonę – na przykład betonowym filarem, drzewem, solidnym oparciem fotela. W ostateczności można położyć się nawet za dużym plecakiem czy walizką – takie przedmioty mogą zatrzymać np. niebezpieczne odłamki pochodzące z wybuchu granatu.
  • Połóż się płasko na ziemi, rękoma osłaniając głowę i w ten sposób przeczekaj wymianę ognia. Byłoby idealnie, gdybyś znalazł zagłębienie w terenie, np. rów melioracyjny i w nim się ukrył.
  • Przestrzegaj poleceń służb porządkowych.
  • Staraj się możliwie szybko opuścić niebezpieczny rejon. Gdyby doszło do ataku bombowego trzymaj się z dala od stacji metra, dworca czy lotniska dopóki sytuacja nie zostanie opanowana. Terroryści często atakują w wielu miejscach jednocześnie albo w niewielkich odstępach czasowych. Czasem pierwszy atak ma na celu jedynie odciągnięcie uwagi służb porządkowych od tego właściwego.
  • Nie opuszczaj domu bez ważnej potrzeby jeśli wiesz, że w okolicy dzieje się coś złego. Zamknij drzwi i okna, nie wpuszczaj nikogo nieznajomego. Śledź na bieżąco komunikaty telewizyjne.
  • Gdy zostaniesz zakładnikiem, nie próbuj grać bohatera. W miarę możliwości staraj się nie zwracać na siebie uwagi terrorysty. Wykonuj jego polecenia i traktuj go poważnie. Jeśli nadarzy się dobra okazja ucieczki wykorzystaj ją bez wahania. W czasie szturmu jednostki specjalnej połóż się płasko na ziemi, ponieważ może dojść do strzelaniny.
  • Trzymaj się blisko ścian, bram, wnęk, sklepowych witryn. Są to naturalni sprzymierzeńcy mogący zapewnić Ci schronienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku np. zatłoczonej promenady na której może wybuchnąć panika.
  • Staraj się obserwować otoczenie pod kątem możliwych kryjówek oraz dróg ucieczki. Zwróć np. uwagę, gdzie znajdują się schody ewakuacyjne, którędy najszybciej można wydostać się z danego miejsca, gdzie się schować się w razie zagrożenia.
  • Planując wakacje unikaj krajów o podwyższonym ryzyku terrorystycznym.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 Komentarze

  1. Czy jest możliwość przeżycia zamachu terrorystycznego? Przecież jak wybuchnie bomba obok ciebie, to nawet nie zdążysz powiedzieć „k…rwa m…ć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.