Kuchnia egipska

Kuchnia egipska ma bardzo bogate tradycje. Jej początki mają już niemal 2,5 tysiącletnią przeszłość. W tradycyjnych potrawach dostrzeżemy zarówno receptury, które nie zmieniły się od wielu pokoleń, jak i nowoczesne, zdrowe dania zyskujące rosnącą popularność. Kuchnia egipska opiera się oczywiście na nakazach islamu. Istnieje widoczny podział na dania dozwolone (Halal), jak i potrawy stanowczo zakazane (Haram).

Na czym polega sekret tradycyjnej kuchni egipskiej?

Kuchnia egipska słynie z ogromnego spożycia świeżych warzyw i owoców. Właściwie to na tych produktach opiera się większość tradycyjnych potraw. Ze względu na ciepły klimat, dania mają orzeźwiać i nie obciążać układu pokarmowego. Znajdziemy tu wyjątkowo dietetyczne dania główne na bazie świeżych ryb oraz różnego typu dodatków roślinnych. Bardzo dużą popularnością cieszą się potrawy z bobu, ryżu, pomidorów oraz owoców morza. Kuchnia egipska nie jest zbyt pikantna, a potrawy przybierają świeży, lekki posmak. Wyjątkiem są pikantne kiszone warzywa, stanowiące przysmak wielu Egipcjan.

Znane potrawy kuchnie egipskiej

Umm chulul – popularna przekąska Egipcjan. Umm chulul to gotowane małże z dodatkiem aromatycznych przypraw. Przeważnie sprzedawane w miejscowościach nadmorskich.

Tamijja – małe kotleciki na bazie bobu, smażone na głębokim oleju. Bób świetnie zastępuje mięso. Należy go zmielić, dodać odrobinę pietruszki i cebuli, a na koniec usmażyć. Tamijja świetnie sprawdza się jako element do dania głównego.

Tahina – bardzo popularny sos tworzony z jogurtu, zmielonych ziaren sezamu, kminu, soli pieprzu i kilku ząbków czosnku. Tahina świetnie sprawdza się jako dodatek do dań rybnych.

Baba ghaung – To pieczone kawałki bakłażana, podane z sosem tahina.

Ful mudammas – gotowany bób z niewielką ilością soku z limonki, kolendry, kminu oraz oliwy. Pod koniec na ful mudammas wbija się jedno jajko. Owe danie stanowi przeważnie podstawę zdrowego i sycącego śniadania.

Falafel (w Egipcie zwany pod nazwą ta’amija) – jest to smażona soczewica z dodatkiem aromatycznych przypraw. Wiele osób uważa, iż jest to jedno z najstarszych dań świata. Dokładne pochodzenie nie jest znane. Za twórców falafela uważają się zarówno Egipcjanie jak i Żydzi oraz Sudańczycy. Jedno jest pewne – falafel jest jednym z najważniejszych dań egipskich i możemy go skosztować w niemal każdej egipskiej restauracji oraz przydrożnym barze.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.