Współczesne uzależnienia – Netoholizm

Netoholizm to typowe uzależnienie XXI wieku, które objawia się nagminnym korzystaniem z zasobów Internetu. Osoba uzależniona traci nad tym kontrole, zaniedbuje swój wygląd oraz codzienne obowiązki. Co więcej, objawy odcięcia od Internetu są bardzo podobne jak objawy odstawienia alkoholu.

Czym charakteryzuje się osoba uzależniona od Internetu?

Netoholik poświęca wiele godzin na korzystnie z Internetu. Wraz z nasileniem uzależnienia liczba owych godzin wzrasta. Kontakty z rodziną i znajomymi mają coraz mniejsze znacznie. Często dochodzi też do konfliktów z bliskimi. Gdy zakażemy netoholikowi korzystania z Internetu najprawdopodobniej zareaguje w sposób agresywny. Zabranie mu komputera z pewnością nic nie da. Netoholik znajdzie inne miejsce, w którym będzie mógł skorzystać z Internetu. Wielu uzależnionych nastolatków spędza swój wolny czas w kawiarenkach internetowych.

Dane statystyczne

Według danych statystycznych przeprowadzonych w USA około 25% użytkowników sieci przejawia objawy netoholizmu. Daje to liczbę ok. 200 milionów użytkowników, którzy są narażeni na silne uzależnienie. Ponad ¾ osób uzależnionych to mężczyźni w wieku do 35 lat. Warto jednak zauważyć, że sukcesywnie wzrasta liczba netoholików, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia.

Leczenie

Podstawą do leczenia jest uświadomienie sobie obecności nałogu. Bez dobrej woli osoby uzależnionej żadne leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Netoholik sam musi zdać sobie sprawę z tego, że uzależnienie rujnuje jego kontakty społeczne i ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Leczenie można rozpocząć w momencie, gdy osoba uzależniona uzna że jest na nie gotowa. Najskuteczniejszą metodą są stałe wizyty u wykwalifikowanego terapeuty. Czasem osoby uzależnione umieszcza się też w specjalnych ośrodkach. Jeśli netoholik nie jest jeszcze silnie uzależniony, może spróbować samodzielnej walki. Najważniejsze jest sukcesywne ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem. Specjaliści zalecają także aktywność fizyczną, pogłębienie relacji ze znajomymi oraz korzystanie z Internetu jedynie w obecności innych osób.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.