Niezbędne narzędzia ogrodnicze – część 2

W poprzedniej części opisałam najpotrzebniejsze narzędzia służące do przygotowywania gleby i pielęgnacji roślin ogrodowych. W drugiej części zajmiemy się przydatnymi akcesoriami do koszenia trawy oraz podlewania ogrodu.

Wybór najlepszej kosiarki

Czy wyobrażacie sobie elegancki trawnik, który nie wymaga koszenia? Brzmi pięknie, jednak nie ma żadnego przełożenia w rzeczywistości. Każdy efektowny i użytkowany trawnik musi być regularnie przycinany. Częstotliwość cięcia zależy oczywiście od pory roku oraz warunków pogodowych. Jednak zazwyczaj przyjmujemy, że trawa wymaga przycinania raz na dwa tygodnie (w sezonie wzrostu). Kosiarka będzie zatem regularnie użytkowanym narzędziem ogrodniczym. Powinna zostać wybrana w taki sposób, by ułatwić nam regularną pielęgnacje aranżacji.

Kosiarki elektryczne – przydają się wszędzie tam, gdzie mamy dostęp zasilania. Są dość lekkie i poręczne. Z łatwością możemy nimi manewrować, co przydaje się w małych ogrodach, obsadzonych drzewkami i krzewami ozdobnymi. Producenci podają, że kosiarki elektryczne są dobrym rozwiązaniem do ogrodów, których wielkość nie przekracza 400 m2 powierzchni roboczej. Jeśli nasz trawnik rozciąga się na większym obszarze, wówczas urządzenie elektryczne będzie mniej wygodne w użytkowaniu. Jest to poniekąd związane z koniecznością doprowadzania okablowania oraz z mocą silnika, która w przypadku większości kosiarek nie przekracza wartości 1700 W. Przekłada się to na stosunkowo małą szerokość koszenia (30-40 cm).

Kosiarki spalinowe – sprawdzają się w większych aranżacjach, a także wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do zasilania elektrycznego. Moc tego typu urządzeń może być już znacznie wyższa, co wiąże się ze zwiększeniem szerokości koszenia. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest brak kabla zasilającego. Dzięki temu nie musimy być tak ostrożni i zyskujemy możliwość koszenia wilgotnej trawy. Nowoczesne kosiarki posiadają szereg udogodnień, takich jak wbudowany rozdrabniacz trawy czy samodzielny napęd. Są to przydatne dodatki, które świetnie sprawdzają się w ogrodach o większych rozmiarach.  Niestety każda kosiarka spalinowa ma też swoje wady. Większe urządzenie może być mniej poręczne, przez co nie sprawdzi się przy maleńkich, intensywnie zagospodarowywanych trawnikach.

Podkaszarki – przydadzą się w miejscach trudnodostępnych. Możemy je też wykorzystać do przycinania trawy wokół drzew, krzewów i rabat kwiatowych. W ofertach handlowych znajdziemy podkaszarki spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze z reguły posiadają większą moc i powierzchnie cięcia. Do przycinania trawy z pewnością wystarczy podkaszarka żyłkowa. Jednak do przycinania grubszych źdźbeł lepiej kupić produkt z tarczowym elementem tnącym.

Produkty do nawadniania ogrodu

Najprostszym narzędziem do podlewania jest oczywiście zwykła konewka, dostępna w sprzedaży już od kilkunastu złotych. Pojemność konewki powinna być dopasowana do możliwości użytkownika. Większa umożliwi szybkie podlanie rabat kwiatowych, jednak może sprawiać pewne trudności podczas przenoszenia. Mniejsze konewki są bardziej poręczne, a strumień wypływającej wody z reguły nie jest tak rozproszony. Dzięki temu możemy je wykorzystać do podlewania roślin, które nie lubią zraszania liści.

Trudno wyobrazić sobie podlewanie całego ogrodu za pomocą zwykłej konewki. Na szczęście w ofertach handlowych znajdziemy też całe systemy nawadniania. Najprostsze wymagają ręcznego włączania oraz kontroli stanu nawodnienia podłoża. Lepsze, zautomatyzowane systemy nawadniania do ogrodu włączają się o określonej porze, bądź po sygnalizacji odpowiedniego czujnika. W ofertach handlowych znajdziemy kilka popularnych typów automatycznego nawadniania.

Zraszacze stałe – najczęściej wykorzystywane w polskich ogrodach. Zraszacz pozostaje stale w jednym miejscu. Posiada specjalne dysze służące do regulacji strumienia wypływającej wody. Regulowana zmiana ciśnienia wody sprawia, że zraszacz nawadnia wybrany fragment naszego ogrodu. W ofertach handlowych znajdziemy zraszacze wynurzane oraz niewynurzane. Te pierwsze chowają się pod powierzchnią ziemi i wynurzają z niej wyłącznie podczas nawadniania. Są idealnym rozwiązaniem na trawniki oraz niskie aranżacje kwiatowe. Zraszacze niewynurzane pozostają stale w tej samej pozycji. Można je maskować wyższymi rabatkami i krzewami. Z pewnością nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się na użytkowanym trawniku.

Zraszacze kroplujące – w całości znajdują się pod powierzchnią ziemi i są szczególnie polecane do nawadniania warzywników oraz bardziej wymagających rabat kwiatowych. Zraszacz to tak naprawdę zestaw „pocących się” przewodów, które wkopuje się w ziemie. Mechanizm nawadnia korzenie roślin i przyspiesza ich rozkrzewianie. Woda nie dostaje się na liście, dzięki czemu nawadnianie może być przeprowadzone o każdej porze dnia.

Zraszacze ruchome – to jedno z ciekawszych, a zarazem bardziej ekonomicznych rozwiązań. Zraszacze ruchome posiadają duży zakres regulacji pracy. Mogą obracać się dookoła własnej osi, lub podlewać jeden fragment ogrodu. Tańsze zraszacze posiadają mechanizm młoteczkowy. Jest dość wydajny, jednak charakteryzuje go dość głośna praca. Dlatego niektórzy decydują się na zakup bardziej zaawansowanych i cichych zraszaczy z mechanizmem turbinowym.

Wybór systemu nawadniania zależy oczywiście od preferencji ogrodnika oraz warunków panujących w jego aranżacji. Warto jednak pamiętać, że to właśnie regularne koszenie i podlewanie jest sekretem udanej uprawy.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.