Nie oddychaj / Don’t Breathe

Wracam do tematyki horroru. Nie oddychaj (Don’t Breathe) to film  urugwajskiego reżysera Fede Alvareza. Troje przyjaciół, korzystając z możliwości wchodzenia do mieszkań dzięki kluczom deponowanym w firmie ochroniarskiej, w której pracuje ojciec jednego z nich okradają ludzi. Chcą w ten sposób wyrwać się z Detroit i wyjechać do Kalifornii. Jednym z ostatnich domów, który chcą obrobić jest budynek na odludziu należący do niewidomego weterana wojny w Iraku.

Film fragmentami przypomina kreskówkę, desperacka walka właściciela domu by ochronić swój dobytek i tajemnice w nim skrywane w konfrontacji z młodymi złodziejami obfituje w sceny walki, nieraz bardzo brutalne – jednak, pomimo licznych upadków, ciosów łomikiem, młotkiem, uderzania głową w żeliwny grzejnik, spadania z dachu, wpadania do piwnicy, itd … akcja dzieje się dalej, a bohaterowie wstają, otrzepują się i walczą.

W filmie na uwagę zasługuje nie tylko uroda, ale także perfekcyjna gra Jane Colburn Levy – znamy ją min.: „Podmiejskiego czyśćca” (2011), „Martwego zła” (2013) czy zeszłorocznego „Monster Trucks„. W postać niewidomego weterana wcielił się Stephen Lang.

Film oceniam bardzo wysoko, daje 9/10 punktów.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.