Nagi instynkt przetrwania czyli najbardziej ekstremalny reality show

Bez jedzenia, ubrań, wody i dachu nad głową. Tak wygląda uproszczona fabuła jednego z najpopularniejszych reality show „Nagi instynkt przetrwania”. Oryginalna nazwa tego amerykańskiego programu to „Nadzy i przerażeni”. Trzeba przyznać, że jest to jedna z najbardziej ekstremalnych projekcji, które dotykają istoty survivalu. Co zdecydowało o jej popularności i czemu nagie, bezbronne ciała tak bardzo przyciągają publiczność XXI wieku?

Współczesny Adam i Ewa

Fabuła programu jest banalnie prosta. Dwójka osób (kobieta i mężczyzna) zostają porzuceni w odludnionym miejscu. Najczęściej są to odległe zakątki Afryki, Ameryki Północnej czy Południowej. Ich zadaniem jest przetrwać 21 dni w dziczy – tyle czasu może przetrwać człowiek bez jedzenia. Nie jest to zbyt proste zadanie, bowiem producenci programu wybierają dość niebezpieczne miejsca. Ekstremalne warunki pogodowe, niebezpieczne stworzenia i brak jakiegokolwiek okrycia szybko dają o sobie znać. Większość uczestników nie była przygotowana do tak trudnych warunków. Nadzy i przerażeni muszą zrobić wszystko by przetrwać, a jednocześnie dotrzeć do wybranej przez organizatorów lokalizacji. Nie trudno się domyślić, że współczesny Adam i Ewa nie mają zbyt dużego doświadczenia w zdobywaniu jedzenia czy chociażby w rozpalaniu ognia. Perspektywa przebywania w towarzystwie młodej, nagiej i atrakcyjnej dziewczyny często okazuje się niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Emocje uczestników programu są bardzo silne, ich reakcje nieprzewidywalne, a życie całkowicie odmienne od dotychczasowego. Być może właśnie to przyciąga miliony widzów na całym świecie.

Podstawy survivalu

Nagi instynkt przetrwania to bez wątpienia program dla osób, które fascynują się sztuką przetrwania. Moda na survival rozpoczęła się już w latach 60 (w momencie zagrożenia wojną atomową). Sztuka przetrwania do dziś nie przestaje inspirować, a ekstremalne doświadczenia przyciągają bardzo szerokie grono zainteresowanych. Sceptycy mogą twierdzić, że reality show ma niewiele wspólnego z prawdziwym survivalem. Przy uczestnikach programu czuwają przecież realizatorzy, kamerzyści i cały sztab fachowców. Jednak nie zmienia to faktu, że nadzy i przerażeni często dokonują przewartościowania swojego dotychczasowego życia. Stają naprzeciw ekstremalnym doświadczeniom, które odmieniają ich postrzeganie świata. Niektórzy odnajdują w programie sens istnienia, inni uświadamiają sobie jak bardzo kochają własną rodzinę, jeszcze inni zaczynają doceniać zwykłe rzeczy, których wcześniej nawet nie zauważali. Owe reality show może i jest poniekąd szopką dla widzów, jednak każdy odcinek przynosi nieco inne emocje. To pokaz survivalu dla początkujących miłośników sztuki przetrwania. Każdy odcinek to także możliwość przeżywania chwil grozy i dostrzeżenia tego, co w życiu najważniejsze. Z pewnością warto zobaczyć przynajmniej jeden odcinek i wyrobić sobie własną opinie o tym ekstremalnym reality show.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 Komentarz

  1. Program pokazuje jak bardzo człowiek jest nie przygotowany na wyzwania związane z przetrwaniem. Nago czy w zbroi bez odpowiedniej wiedzy jesteśmy tylko potrawką silniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.