Kanał Koryncki

Szukając pomysłu na udane wakacje często myślimy o pięknych, ciepłych krajach, atrakcjach wodnych i o odmiennych kulturach. Jednym z bardzo popularnych kierunków turystycznych jest Grecja. Podróżując po tym pięknym państwie warto odwiedzić półwysep Peloponez – a w szczególności wyjątkowe miasto Korynt. W okolicach znajduje się Kanał Koryncki – unikalna atrakcja dla młodszych i starszych podróżników. To jedyne miejsce, w którym możemy żeglować po dwóch morzach na raz. Z jednej strony czaka na nas Zatoka Sarońska (Morze Egejskie), zaś z drugiej majestatycznie rozciąga się Zatoka Koryncka (Morze Jońskie).

Ciekawe atrakcje

Kanał Koryncki jest wielkim dziełem człowieka oddzielającym od Grecji jej najbardziej wysunięty na południowy zachód fragment – piękny Półwysep Peloponez. Przesmyk stworzono w XIX wieku. Warto jednak pamiętać, że pierwsze prace rozpoczęły się już za czasów Nerona. Niestety śmierć władcy zakończyła budowę, a jego następca nie kontynuował dzieła. Do budowy kanału powrócono dopiero w XIX wieku. Obecna trasa Kanału Korynckiego niemal całkowicie pokrywa się z planami wprowadzonymi przez fachowców Nerona. Nowożytni wytyczyli także dwie alternatywne trasy, ale okazało się, że pierwotne założenia były najkorzystniejsze. Budowa kanału pochłonęła majątek i przysporzyła wielu trudności. Jednak w roku 1893 dokonano uroczystego, bardzo wystawnego otwarcia, które zapisało się na księgach historii Grecji. Dziś kanał ma niespełna 24,6 metrów szerokości i rozciąga się na długości 6343 metrów. Ruch odbywa się w dwie strony w sposób naprzemienny. Na przepłynięcie małego statku potrzeba ok. 35 minut. Niesamowitą popularnością cieszą się także mosty biegnące bezpośrednio nad kanałem. Do dyspozycji turystów są dwa piękne mosty dla samochodów prywatnych i pieszych. Rozciąga się z nich wspaniały widok na cały Kanał Koryncki. Co ciekawe, tylne odcinki mostów są opuszczane do wody na głębokość niespełna 8 metrów (co ma umożliwić przepłynięcie większych statków). Po podniesieniu mostów często można znaleźć na nich dużą ilość ryb.

Dzisiejsze wymogi

W dzisiejszych czasach okazało się, że kanał jest zbyt wąski, by mogły przepływać po nim większe statki transportowe. Dużą niedogodnością okazała się też konieczność ruchu jednostronnego. Dlatego po kanale najczęściej poruszają się niewielkie statki turystyczne (głównie kabotażowce). Rejs statkiem jest wspaniałą atrakcją, ale jeszcze większą popularnością cieszą się mosty, z których rozciąga się niesamowity widok na całą okolicę. Stojąc na moście widzimy bajkowe krajobrazy, które przypominają sceny z wakacyjnych pocztówek. Turyści szukający mocniejszych wrażeń mogą też skoczyć na bungee. Bezpośrednio nad kanałem znajduje się duża stacja bungee, skok kosztuje ok. 100euro. Cena nie jest zbyt niska, jednak skok może być niesamowitym przeżyciem, które zapamiętamy na całe życie.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.