Dziś samochód stanowi nieodłączne narzędzie w naszym codziennym życiu. Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić funkcjonowanie bez samochodu? Dojazd do pracy, odwiezienie dzieci do szkoły, zakupy, wizyta u rodziny, czy w końcu wyjazd na wakacje? Niewątpliwie, samochód jest jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji.
By jednak w pełni cieszyć się komfortem niezależnego podróżowania, ważne jest utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym. Ma to wpływ na jego późniejszą niezawodność oraz bezpieczeństwo jazdy. Jednym ze sposobów dbania o swój pojazd jest jego przegląd. Można wyróżnić kilka rodzajów przeglądów naszego pojazdu.
Badania techniczne na SKP – aby samochód mógł się poruszać po drogach publicznych, musi mieć ważne badania techniczne, dopuszczające go do ruchu. Wykonywane są one raz na rok, na stacjach kontroli pojazdów. Diagnosta wykonuje dla samochodu całą ścieżkę diagnostyczną, podczas której sprawdzane są wszystkie podzespoły, odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Układ kierowniczy, hamulcowy, wydechowy, zawieszenie, oświetlenie. Jeśli samochód jest sprawny, do dowodu rejestracyjnego wbijana jest pieczątka, dopuszczającą go do ruchu.
Przegląd gwarancyjny – samochody fabrycznie nowe, otrzymują gwarancję producenta. W zależności od marki pojazdu, może ona trwać od jednego do nawet pięciu lat. Warunkiem jej utrzymania, jest regularne wykonywanie przeglądów, zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas takich przeglądów, samochód ma zmieniany olej, filtry, wymieniany rozrząd oraz pozostałe części eksploatacyjne. Potwierdzeniem faktu, że przegląd samochodu został wykonany, jest wbicie pieczęci i wpisanie adnotacji do książki serwisowej samochodu.
Przegląd indywidualny – każdy kierowca w dowolnym czasie może wykonać indywidualny przegląd samochodu. Jego zakres zależy od oczekiwań właściciela. Przegląd może dotyczyć jednej konkretnej rzeczy lub całego pojazdu. Najbardziej podstawową formą takich przeglądów, jest ocena wzrokowa, którą może wykonać każdy z nas. Polega na wizualnej ocenie samochodu, w poszukiwaniu jakichkolwiek usterek. Sprawdzane wówczas jest oświetlenie, ilość powietrza w kołach, stan karoserii, ilość płynów eksploatacyjnych, stan filtrów, klocków hamulcowych, układu wydechowego i innych. Taki przegląd powinien być wykonywany raz na 1000 km, jak również przed każdą dłuższą podróżą. Czynność ta nie zajmuje więcej niż 10 minut, a pozwala zidentyfikować większość usterek, ograniczając koszta ich naprawy do minimalnych.
Przegląd przed kupnem – przed zakupem auta używanego, również warto wykonać przegląd samochodu. Może go przeprowadzić zaprzyjaźniony mechanik lub my sami. Sprawdzamy wówczas nie tylko stan mechaniczny pojazdu, ale również jego wygląd zewnętrzny, stan karoserii, sprawność wyposażenia, stopień zużycia elementów tapicerowanych, opon i wszystkie inne rzeczy, mogące stanowić potwierdzenie lub zaprzeczenie informacji, podanych w ogłoszeniu przez sprzedającego.
Potrzebujesz zawieźć samochód na przegląd? A może planujesz transport samochodu z zagranicy? Chcesz wypożyczyć lawetę? U nas zrobisz to w konkurencyjnych cenach i w największym wyborze auto-lawet w tej części kraju. Wejdź na http://autolawety-poznan.pl i zarezerwuj termin.
Dodaj komentarz