Wiele osób narzeka na złe samopoczucie, brak sił fizycznych oraz ogólne osłabienie organizmu. Nie są to przypadłości, które dostajemy w genach. Przyczyna jest przeważnie inna – pamiętajmy, że zły sposób odżywiania i zbyt duża masa ciała to najczęstsze powody powstawania wielu uciążliwych dolegliwości (w tym groźnych chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie).
Czym jest otyłość oraz nadwaga?
Znajdziemy wiele definicji tych dwóch pojęć. Ogólnie przyjmuje się, że otyłość i nadwaga to zgromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Lekarze na całym świecie biją na alarm – wiele społeczeństw boryka się z masową skalą tych schorzeń. Na nadwagę i otyłość coraz częściej chorują już nie tylko dorośli ale także i dzieci.
Jaka jest przyczyna otyłości i nadwagi?
Krótko mówiąc, przyczyną jest dodatni bilans energetyczny, czyli spożywanie zbyt dużej, wysokoenergetycznej ilości produktów. Niektórzy mówią, że to kwestia genów – jednak nie jest to prawda. Faktycznie, niektórzy mogą posiadać słaby metabolizm – ale przyczyną otyłości zawsze jest zbyt duża liczba kalorii.
Jak obliczyć prawidłową masę ciała?
W Internecie istnieje wiele zaawansowanych kalkulatorów masy ciała, które pomogą określić Naszą idealną wagę. Możemy stosować różne mniej lub bardziej skomplikowane wzory określające masę idealną, stopień nadwagi oraz otyłość. Najprostszym i uogólnionym sposobem obliczenia prawidłowej masy ciała dla mężczyzn jest wzór (wzrost w centymetrach) – 100. Oznacza to, że np. mężczyzna o wzroście 180 cm powinien ważyć ok. 80kg. Nieco inaczej przedstawia się wzór masy ciała dla kobiet który wygląda następująco: (wzrost w centymetrach) – 110. Możemy zatem przyjąć, że kobieta o wzroście 170cm powinna ważyć ok. 60 kilogramów. Oczywiście są to wartości orientacyjne, służące jedynie do wstępnego oszacowania prawidłowej wagi. W zaawansowanych kalkulatorach należy także uwzględnić wiek osoby oraz typ budowy jej ciała.
Skuteczne sposoby na utrzymanie prawidłowej masy ciała
Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie prawidłowej masy ciała jest oczywiście ograniczenie spożywania kalorii. Warto połączyć je z ćwiczeniami fizycznymi, które dają bardzo dobre efekty. Co ciekawe – wcale nie musimy jeść mniej. Wystarczy zamienić posiłki wysokokaloryczne na dania o mniejszej zawartości kalorii. Unikając wysoko przetworzonych produktów, Fast-foodów oraz dań smażonych możemy szybko powrócić do optymalnej masy ciała.
Dodaj komentarz