Międzynarodowe festiwale filmowe

foto: www.freeimages.com / anna maria lopez lopez
foto: www.freeimages.com / anna maria lopez lopez

Międzynarodowe festiwale filmowe określane są przeciwieństwem dla znanych na całym świecie Oscarów. Jednocześnie należy zauważyć, że wprowadzają one swego rodzaju równowagę w kinematografii – pozwalają na odkrycie nowych talentów, zarówno w kręgu aktorów, jak i reżyserów czy scenarzystów.

Na świecie odbywa się wiele festiwali filmowych jednak wśród najpopularniejszych, które znane są przez znaczną część społeczeństwa znajdują się festiwale w Cannes, Wenecji, Berlinie, Londynie czy Toronto.

Złota Palma z Cannes

Co roku w maju, na Lazurowym Wybrzeżu we Francji odbywa się festiwal, którego główną nagrodą jest Złota Palma. Uważa się, że jest to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń świata filmowego, które chociaż zaczęło się niedługo po II wojnie światowej, to swój prawdziwy sukces może przypisać na lata 60-te.

Złotą Palmę otrzymuje najlepszy z 20 kandydatów do nagrody. Same produkcje filmowe nagradzane są również w dwóch kategoriach: filmy pełnometrażowe oraz filmy krótkometrażowe. Nagrody przyznawane są między innymi za scenariusz, reżyserię, rolę kobiecą oraz rolę męską.
Wśród nagrodzonych Polaków znalazł się Andrzej Wajda oraz Roman Polański.

Złoty Lew z Wenecji

Mostra Internationale d’Arte Cinematografica uznany jest za jeden z najstarszych festiwali tego typu, który istnieje aż do dziś. Pomimo powszechnym poglądom nie odbywa się ona w Wenecji, a na wyspie – Lido. Współcześnie festiwal jest również częścią Biennale w Wenecji (odbywają się one co dwa lata, w przeciwieństwie do samego festiwalu).

Jeżeli nie jest nam obcy Dr Jekyll i Mr Hyde to jako ciekawostkę trzeba wiedzieć, że film o tym właśnie tytule był pierwszym, jaki wyświetlono na weneckim festiwalu.
Wśród nagrodzonych na festiwalu Polaków znajdują się Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi oraz Krzysztof Kieślowski. Filmy nagradzane na festiwalu bardzo często znajdują się w nominacjach do Oscarów, co może świadczyć o poziomie festiwalu w Wenecji.

Złoty Niedźwiedź z Berlina

Festiwal w Berlinie po raz pierwszy odbył się 1951 roku, kiedy to wyświetlono znany na całym świecie film ”Rebeka” Hitchcocka. Wydarzenie wzorowane było na latach dwudziestych w Berlinie, kiedy to kultura wraz ze swoimi ośrodkami rozwija się w bardzo szybkim tempie.

W ramach festiwalu nagrody przyznawane są w kilku kategoriach: oceniani są aktorzy, muzyka, a nawet wkład artystyczny. Startujące do nich filmy to produkcje zarówno wielkich wytwórni, jak i niezależne produkcje filmowe z całego świata (na ten ostatni aspekt jury zwraca szczególną uwagę). Polacy w ramach festiwalu niejednokrotnie byli już nagradzani, a nawet zasiadali w jury – co można uznać za duży sukces polskiej kinematografii.

Nagroda publiczności w Toronto

Festiwal w Toronto powstał w latach 70-tych, a jego założeniem było przedstawienie tego, co do tej pory pojawiało się na innych festiwalach filmowych. Okazało się jednak, że festiwal zaczął cieszyć się ogromną popularnością i wyrobił sobie własną renomę, dzięki czemu obecnie jest jednym z najważniejszych festiwali międzynarodowych.

Na festiwalu przyznawana jest wyłącznie nagroda publiczności za najlepszy film. Ciekawostką jest natomiast fakt, że film „Rydwany ognia”, który po raz pierwszy został wyświetlony właśnie na festiwalu w Toronto, otrzymał Oscara w kategorii najlepszego obrazu.

Londyński festiwal bez nagród

Festiwal w Londynie powstał w wyniku rozmów dotyczących dwóch innych imprez kulturalnych, jakimi są festiwale w Wenecji i Cannes. Wówczas krytycy filmowi zdecydowali, że Londyn jako jedno z większych miast europejskich powinien posiadać swój odpowiednik festiwalu.
Podczas londyńskiego festiwalu widzowie mają możliwość obejrzenia 20 filmów, a co ważne różnią się one znacząco od aktualnego repertuaru, który wyświetlany jest w kinach.

W Londynie nieprzyznawane są żadne nagrody, natomiast Brytyjski Instytut Filmowy w każdej edycji wyróżnia najoryginalniejszą premierę filmową.

foto: www.freeimages.com / anna maria lopez lopez

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.