Fastfood? NIE! SUPERFOOD!

Siemię lniane – nasiona lnu popularne, choć wciąż niedoceniane. Zawiera wiele mikroelementów, cenne kwasy tłuszczowe, łatwo przyswajalne białko oraz fitohormony (zapobiegają nowotworom). Siemię lniane znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, w kuchni i w kosmetyce. Poprzez działanie osłaniające i „oblepiające” ściany żołądka siemię łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, chroni żołądek przy kuracji antybiotykowej, działa pomocniczo przy wrzodach, nieżytach i bólach. Nasiona lnu zapewniają prawidłową perystaltykę jelit.

Warto sięgnąć po nie przy wrzodach, wszelkich nieżytach i nadkwasotach, ale również profilaktycznie dla zdrowia. Siemię jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza tych z grupy Omega-3, które dzięki witaminie E chronione są przed utlenianiem. Wysoka zawartość tych kwasów usuwa nadmiar złego cholesterolu (LDL), a tym samym chroni organizm przed miażdżycą oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów naczyniowych

Siemię lniane zawiera lecytynę, której składnik – cholina – usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć długotrwałą i zdolność utrzymywania uwagi

Zawarte w siemieniu fitoestrogeny są nieocenione już przy pierwszych oznakach menopauzy i mogą być stosowane zamiast kontrowersyjnej „hormonalnej terapii zastępczej”.

Z powodu wysokiej zawartości fitoestrogenów siemienia winny jednak unikać kobiety cierpiące na endometriozę, ciężarne, karmiące oraz małe dzieci (z tych samych powodów dla których nie powinny objadać się soją czy niektórymi ziołami)

Dzięki zawartości śluzu, len łagodzi objawy suchego kaszlu (zwiększa wilgotność śluzówki). Zaleca się płukać gardło siemieniem zwłaszcza przy powracających infekcjach gardła

Len doskonale działa też na skórę twarzy – może być stosowany do okładów przy skórze suchej i trądziku oraz włosów: wydzielany przez nasiona lnu śluz skutecznie nawilża suche i zniszczone włosy. Zawarty w siemieniu cynk dodatkowo poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Nie warto kupować siemienia mielonego fabrycznie bo składniki odżywcze się wtedy utleniają. Najlepiej kupić w ziarenkach i zmielić w młynku przed konsumpcją.

Siemię lniane można dodać do:

-jogurtu naturalnego i owoców,

-ryżu na słodko,

-koktajli,

-naleśników i wypieków,

-sałatek,

-sosów,

-kanapek

Maseczka do włosów nr 1 (do włosów krótkich)

– 1/2 szklanki siemienia

– 3/4 szklanki dość ciepłej wody

Siemię zmielić w młynku do kawy, zalać wodą i odstawić na czas aż ostygnie i zrobi się papka. W razie potrzeby dolać więcej wody.

Taką miksturę nałożyć na włosy, następnie owinąć głowę folią i ręcznikiem i nosić około 1 godziny.

Następnie spłukać włosy woda i umyć szamponem.

Maseczka – żel do włosów nr 2

2-3 łyżki siemienia (całe ziarenka) zalewamy szklanką wody i gotujemy kilka minut. Powstały preparat odcedzamy i nakładamy na umyte, jeszcze wilgotne włosy, wmasowujemy i trzymamy taką maseczkę przez 30-40 minut, po czym dokładnie spłukujemy.

W taki sposób można też zrobić wegańskie „jajko”. Kiedy zabraknie wam w domu jajka do ciasta lub placków zróbcie taką papkę ze zmielonego siemienia (nie bardzo gęstą) a świetnie zastąpi jajko.

Koktajl

Składniki:

-2 szklanki mleka roślinnego

-2 banany

-sok wyciśnięty z 1 pomarańczy

-2 jabłka

-2 łyżki siemienia lnianego

Przygotowanie:

Miksujemy banany, jabłka, sok z pomarańczy i siemię lniane a na koniec dodajemy mleko i jeszcze chwilę miksujemy. Gotowe!

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.