Życie po śmierci – Buddyzm

Buddyzm jest jedną z największych religii drahmistycznych. Jej korzenie sięgają V wieku p.n.e. Za założyciela uważa się wielkiego mędrca imieniem Budda Siakjamuni. Słowo Buddha Sasana należy tłumaczyć jako „nauka przebudzenia” – te dwa słowa oddają w pełni istotę Buddyzmu. Odpowiedź na pytanie jak wygląda życie po śmierci nie jest w tym wypadku zbyt proste. Buddyzm ma wiele odmian, a każda z nich widzi kwestię śmierci nieco inaczej. Podstawą jest jednak wiara w reinkarnacje. To zupełnie inne podejście niż te, które widzimy w wierzeniach semickich czy zachodnich.

Koncepcja śmierci

Jedną z podstawowych doktryn buddyzmu jest wiara w ponowne narodziny. Śmierć jest tylko etapem przejścia, a istota przechodzi przez kolejne wcielenia. Proces może trwać niezliczoną ilość razy, aż do momentu, gdy jednostka oczyści się ze wszystkich pragnień i osiągnie stan Nirvany. Buddyjska koncepcja reinkarnacji nie zaprzecza chrześcijańskiej doktrynie nieba. W wierzeniach buddyjskich dopuszcza się istnienie wyższych oraz niższych sfer istnienia (może to być np. niebo, piekło czy czyściec). Jednak owe formy są tylko miejscem przejścia i nie trwają wiecznie. Większość odmian buddyzmu dopuszcza nawet istnienie „Boga”. Jednak całkowicie odrzuca postrzeganie go jako stwórcę. Bóg może istnieć, jednak jego istnienie nie jest wieczne, bowiem cały świat podlega przejściowości.

Postrzeganie indywidualności

Buddyjska wiara w reinkarnacje nie obejmuje pojęcia własnej indywidualności. Indywidualna dusza nie istnieje, tak samo jak nie istnieje indywidualne „ja”. Reinkarnacja jest pojmowana bardziej jako przemijające stany osobowości, prowadzące do Nirvany. W Nirvanie nie ma miejsca na indywidualne „ja”. Świat jest przejściowy, więc skoro wszystko przemija, to przemija także nasze indywidualne „ja”. Chęć dążenia do nieśmiertelności czy do wieczności jest traktowane jako niedojrzałość do osiągnięcia stanu Nirvany.

Reinkarnacja

Reinkarnacja jest połączeniem dwóch członów: inkarnacja (wcielenie) oraz re (powtórzenie). Możemy ją zatem tłumaczyć dosłownie jako ponowne wcielenie. Według wierzeń buddyjskich wcielamy się w nowy byt. Może być to istota ludzka, zwierze bądź nawet roślina. Nie pamiętamy jednak poprzedniego wcielenia, bowiem nasze indywidualne „ja” przestało istnieć.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.