Zielone Świątki w El Rocio – Hiszpania

El Rocio to mała wieś położona na południu Hiszpanii (w regionie Andaluzji). Piękne widoki, wspaniałe zabytki, ciekawe tradycje i wyjątkowo smaczne potrawy to jedynie część atrakcji, które czekają na Nas w tym miejscu. El Rocio to propozycja dla podróżników, którzy pragną odpocząć od tłumu turystów, komercyjnych pamiątek i zdobyczy technologicznych. To miejsce sprawia wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Z pewnością jest to jedna z tak niewielu europejskich miejscowości, która w walce pomiędzy nowoczesnością, a tradycją wybrała tą drugą.

Dlaczego warto odwiedzić El Rocio

Trudno nie zauważyć, że El Rocio jest kwintesencją Andaluzji. Niektórzy określają ją nawet mianem „dzikiego zachodu Hiszpanii”. Czujemy tu intensywne zapachy, słyszymy muzykę flamenco i konsumujemy najpyszniejsze, andaluzyjskie specjały. Co ciekawe, w całej okolicy brak utwardzonych dróg. Przyjeżdżając do El Rocio mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się w czasie – wielu mieszkańców porusza się pieszo lub ozdobionymi bryczkami. Taki widok potrafi zadziwić niejednego podróżnika.

El Rocio słynie z wyjątkowego, majowego odpustu zwanego Romeria del Rocio. Na dwa dni (przypadające w Zielone Świątki) do małej wsi zjeżdża się kilka milionów pielgrzymów. Jest to niezwykłe święto Matki Boskiej – chociaż wiele osób twierdzi, że same obchody mają niewiele wspólnego z religią. Widok procesji niosącej figurkę Matki Boskiej z pewnością może zdziwić wielu religijnych pielgrzymów. Imprezie towarzyszy muzyka (niekoniecznie pieśni religijne) oraz zabawa. Ludzie zachowują się bardzo spontanicznie, a biesiadowanie przeważnie jest zakrapiane alkoholem. Trzeba jednak przyznać, że obchody Romeria del Rocio stały się hiszpańskim fenomenem, znanym w całym kraju i zyskującym coraz większy rozgłos w Europie.

Warto odwiedzić wieś El Rocio o dowolnej porze roku. Poza majem jest to bardzo spokojna i cicha okolica, w której z łatwością odpoczniemy od tłumów oraz zgiełku miast. Na uwagę zasługują nie tylko wspaniałe zabudowania i zabytki. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ta niewielka wieś niemal graniczy z Parkiem Narodowym Donana. Jest to największy Park w całej Hiszpanii i jeden z największych w Europie. Zwiedzając El Rocio możemy jednocześnie podziwiać niesamowite krajobrazy Parku i zapoznać się z jego specyfiką. Co ciekawe – wioska słynie z hodowli koni, które dorastają w sercu Parku Donana. Podróż po całej okolicy może być fascynującą przygodą, a jednocześnie wspaniałą lekcją historii. Jeśli planujemy podróż do Sewilli to zarezerwujmy sobie chociaż jeden dzień na zwiedzenie niesamowitych zakątków wsi El Rocio.

foto: A. i M. Babaryko

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.