Zawód przyszłości – Menedżer kultury

Współczesna kultura wciąż boryka się z wieloma problemami. Braki w dofinansowaniach państwa, brak specjalistów reprezentujących jednostki kulturalne, a przede wszystkim brak zrozumienia wobec kultury, ale i samej sztuki, która jest jej sporą częścią.

Wydaje się więc, że w tak trudnych dla kultury czasach Menedżer kultury to zawód, który jest niezwykle potrzebny.

Faktycznie zainteresowanie tym zawodem z roku na rok jest coraz wyższe. Trzeba jednak zauważyć, że nie wystarczy tutaj zwykłe zainteresowanie kulturą czy sztuką.

Konieczne są odpowiednie kwalifikacje, a także wykształcenie uzupełniające: kursy, szkolenia. Nie bez znaczenia jest sama praktyka, która uczy zachowania w jednym z najtrudniejszych sektorów, który tak naprawdę posiada swoje prawa i zasady.

Jeszcze do niedawna wyśmiewano osoby decydujące się na studia humanistyczne w kierunku Kulturoznawstwa, Zarządzania kulturą itp.. Tymczasem okazuje się, że coraz więcej placówek, nie tylko tych kulturalnych, potrzebuje specjalistów, którzy będą zajmować się wszelkimi projektami artystycznymi (i nie tylko), a tych z prawdziwego zdarzenia jest jak na lekarstwo.

Sam dyplom uczelni wyższej nie wystarczy do tego, aby objąć stanowiska Menedżera kultury. Dlaczego? Biorąc pod uwagę rynek pracy jako całość, stanowiska pracy w tym zakresie pojawiają się coraz częściej, lecz w stosunku do innych branży wciąż jest ich mało.
Poszukiwane są więc osoby, które będą posiadały doskonałą wiedzę w swojej dziedzinie, ale przy tym będą kreatywne, poszukujące nowych rozwiązań.

Menedżer kultury w idealnym tego słowa znaczeniu to osoba posiadająca wiedzę zarówno z zakresu kultury, sztuki, marketingu, PR-u, prawa, jak i finansów, a to nie jest łatwe do pogodzenia ze sobą. Obecnie osoba zajmująca stanowisko Menedżera kultury zajmuje się zarówno animacją kultury (tak dla dzieci, jak i osób starszych), jak również: organizacją imprez masowych, pozyskiwaniem funduszy na konkretne działania, kontaktami z mediami (często pełni funkcję rzecznika prasowego), koordynuje pracę wielu jednostek zaangażowanych w dany projekt.

Niejednokrotnie dochodzi do tego prowadzenie strony internetowej danej instytucji czy projektowanie plakatów, ulotek wydarzeń. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ wiele osób nadal lekceważy ten zawód, a gdyby zliczyć wszystkie obowiązku kryjące się pod hasłem Menedżer kultury można by obsadzić kilka etatów.
Chociaż istnieje wiele negatywnych opinii na temat „humanistów” to trzeba zauważyć, że osoby z prawdziwą pasją i ambicjami są potrzebne, aby walczyć o kulturę, jej dalsze funkcjonowanie.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.