Współczesne uzależnienia – Czekoladoholizm

Uzależnienie od czekolady nie jest zbyt powszechnym uzależnieniem. Dotyka bardzo wąskiej grupy ludzi, którzy tracą kontrolę nad spożywaniem tego słodkiego przysmaku. To z pozoru banalne i niegroźne uzależnienie może prowadzić do przykrych konsekwencji – otyłości oraz szeregu związanych z nią chorób.

Jakie są przyczyny tego uzależnienia?

Jednoznaczne przyczyny uzależnienia od czekolady i wyrobów czekoladowych nie są jeszcze do końca znane. Wiemy natomiast, że osoba uzależniona od czekolady często traci kontrolę nad spożywaniem słodkich, czekoladowych posiłków. Na sam widok czekolady w organizmie wytwarza się duża ilość endorfin – tzw. hormonu szczęścia. Potwierdzają to badania oksfordzkich naukowców. Naukowcy dokonali badań za pomocą encefalografu. Okazało się, że u osób lubiących czekoladę występują silne reakcje ośrodków mózgu odpowiadających za odczuwanie przyjemności. Dodatkowo, u niektórych badanych osób na sam widok czekolady uaktywniały się rejony mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyzwyczajenia. Niektóre reakcje mózgu były takie same jak w przypadku osób uzależnionych od leków. Nie wiadomo, jaki składnik czekolady wywołuje takie reakcje. Wiemy natomiast, że w tego typu produktach znajdują się śladowe ilości fenyloalaniny, teobrominy, kofeiny oraz anandamidu (związku chemicznego z grupy psychoaktywnych). O ile w kontrolowanym spożywaniu czekolady i wyrobów czekolado podobnych nie ma nic złego. O tyle jej nadmierne spożywanie oraz utrata kontroli stanowią już poważny problem.

Leczenie

Obecnie trwają badania nad wprowadzeniem leku hamującego apetyt na czekoladę. Co prawda uzależnienie od czekolady nie jest tak groźne jak uzależnienie od alkoholu czy środków psychoaktywnych, jednak należy je stale kontrolować. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest silna wola oraz chęć pozbycia się nałogu. Osoba uzależniona od czekolady powinna radykalnie zmienić swoją dietę, jeść więcej dań, ale w mniejszych ilościach. Regularne spożywanie posiłków hamuje chęć sięgnięcia po słodycze. Dobrym pomysłem jest też zastępowanie słodyczy słodkimi owocami. Tego typu produkty posiadają przynajmniej dużą ilość witamin i minerałów, które odżywiają organizm. Pamiętajmy, że czekolada to tak naprawdę jedynie puste kalorie, które nie są w stanie odżywić Naszego ciała.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.