Wnętrze ziemi w Morawskim Krasie

Morawski Kras jest jednym z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejszym regionem krasowym środkowej europy. Znajduje się w Czechach, niespełna 95 kilometrów na północ od Brna. To wyjątkowa kraina, w której możemy zajrzeć wprost do wnętrza ziemi. W Morawskim Krasie znajduje się ponad 1600 unikatowych jaskiń oraz niezliczona ilość przepięknych formacji skalnych. Okolica wygląda dość tajemniczo i może być wspaniałym miejscem wypoczynku.

Tajemnicza Jaskinia Punkevní

W Morawskim Krasie do dyspozycji turystów oddano cztery wspaniałe jaskinie. Najpopularniejszą z nich jest jaskinia Punkevní należąca do systemu jaskiniowego ogromnej Jaskini Amatérskiej (rozciągającej się na ponad 35 kilometrów). Zwiedzając tajemniczą jaskinie Punkevni możemy zejść aż na do przepaści Macocha, której głębokość wynosi ponad 138 metrów. Jest to najgłębszy lej krasowy w Czechach. Wiąże się z nim intrygująca legenda, tłumacząca powstanie nazwy przepaści. Według legendy wiele lat temu pewna macocha próbowała zrzucić w przepaść swojego pasierba. Dzięki temu jej rodzony syn miał zostać jedynym spadkobiercą rodzinnego majątku. Kobieta podstępem zaciągnęła pasierba nad brzeg przepaści i rzuciła w otchłań. Na szczęście chłopiec uchwycił się wystających gałęzi i zdołał uratować swoje życie. Wieść o makabrycznym wydarzeniu szybko rozniosła się po całej okolicy, a macocha w rozpaczy sama rzuciła się w przepaść leju.

Na dnie przepaści płynie tajemnicza, urokliwa rzeka Punkva. Można płynąć po niej wyjątkowymi elektrycznymi łódkami. Rejs może być wspaniałą okazją na obejrzenie wnętrza jaskini Punkevni. Prowadzi przez trzy malownicze jeziora i kończy się na bajkowej Grocie Masaryka. Zwiedzanie groty jest okazją na zobaczenie ogromnych stalaktytów, stalagmitów oraz unikatowych stalagnatów. Te naturalne konstrukcje przybierają najdziwniejsze kształty, a ich wygląd potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych podróżników.

Jaskinia Katarzyny – korona z ciemności

Jaskinia Katarzyny (Kateřinská jeskyně) jest wspaniałym portalem wiodącym wprost do Groty Głównej. To największe, niezwykle piękne pomieszczenie znajdujące się w podziemiach Morawskiego Krasu. Wystające stalagmity osiągają tu długość dochodzącą do 4 metrów. Wnętrze jaskini wygląda bardzo efektownie i charakteryzuje się unikalną akustyką. We wnętrzu Groty Głównej możemy czasem natrafić na wyjątkowe koncerty, będące bardzo popularną atrakcją turystyczną.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.