Wiosna w ogrodzie

Już niedługo przybędzie, już jest tuż tuż, już zbliża się wielkimi krokami nasza upragniona wiosna. To najpiękniejszy, a zarazem najbardziej pracowita dla ogrodników pora roku. Już niedługo będziemy sadzić rośliny, przekopywać grządki i siać nasiona. Poniżej przedstawię kilka podstawowych czynności, które warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu.

Luty

Jest jeszcze w miarę spokojnym czasem dla ogrodnika. W tym miesiącu warto zająć się przycinaniem krzewów, drzew i roślin pnących. Większość krzewów skracamy o 1/3 długości, co pozwala na efektowne zagęszczenie w czasie wzrostu. Starsze konary drzew możemy skrócić nawet o ponad połowę. Jest to tzw. cięcie odmładzające, które ma na celu poprawę wyglądu rośliny. Przycinanie roślin pnących zależy już od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto wykonać je w taki sposób, by ukierunkować i uformować całą roślinę.

Marzec

Marzec to czas intensywnych prac porządkowych. W cieplejszy dzień warto przekopać ogród, uporządkować rabaty i nawieźć glebę. Dzięki tym czynnościom będziemy mogli cieszyć się elegancką aranżacją w okresie letnim. Zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj nawozu, ponieważ to właśnie od niego zależeć będzie intensywność wzrostu oraz stopień wybarwienia wielu kwiatów. Uniwersalnym, naturalnym nawozem jest kompost. Jednak możemy też użyć mieszanki nawozów dostępnych w sprzedaży handlowej.

Zdjęcie osłon chroniących byliny i niskie krzewy

To kolejna czynność, którą możemy wykonać w marcu. Osłony zdejmujemy w momencie, gdy upewnimy się, że roślinom nie grożą już niskie temperatury (najczęściej na początku marca). Ważne jest, by nie wykonać tej pracy zbyt wcześnie. Najlepiej zdejmować osłony stopniowo, by zakryta część rośliny powoli przygotowywała się do zwiększonej dawki promieni słonecznych

Wskazówka – nigdy nie zdejmujemy osłon w słoneczny dzień, ponieważ nagły kontakt ze słońcem może sparzyć najmłodsze przyrosty rośliny.

Sadzenie roślin i wysiew nasion

W marcu sadzimy większość sadzonek drzew, krzewów oraz odpornych na niskie temperatury bylin. W połowie miesiąca możemy także rozpocząć wysiew nasion. Bezpośrednio w gruncie wysiewamy rośliny jednoroczne, takie jak nagietki, mak i chaber. Mniej odporne kwiaty wysadzamy w ciepłych inspektach i przesadzamy do gruntu dopiero w cieplejszym miesiącu.

Kwiecień

Jeśli marzec jest zbyt zimny, to osłony chroniące rośliny zdejmujemy dopiero w kwietniu. W tym samym czasie zajmujemy się intensywną, pozimową regeneracją trawnika. Dobrze będzie go napowietrzyć, dostarczyć dawkę nawozu i dosiać nową trawę w miejscach zbyt przerzedzonych.

W kwietniu możemy już wysadzić do gruntu większość siewek kwiatów jednorocznych. Pamiętajmy jednocześnie o hartowaniu roślin, polegającym na powolnym przystosowywaniu do nowych warunków otoczenia. Pod koniec kwietnia możemy też wysadzić do gruntu ciepłolubne byliny.

Kwiecień może jeszcze przynieść pewne niespodzianki pogodowe. Dlatego warto regularnie obserwować prognozę pogody. Przy niższych, nocnych temperaturach zaleca się okrywanie młodych siewek i bylin, które rosną w gruncie. Pamiętajmy przy tym, że nocne przymrozki mogą pojawiać się aż do „Zimnej Zośki” (15 maja). Według ludowej tradycji, Zimna Zośka jest ostatnim dniem, w którym mogą występować przymrozki.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.