Wentylacja mechaniczna dla domu

Świeże powietrze jest bardzo ważne w naszych domach. Pozwala zachować zdrowy mikroklimat, sprzyja dobremu samopoczuciu, a dodatkowo jest korzystne dla naszej odporności. Skutecznie działające wentylacja usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku, dostarczając do jego środka nowe, czyste, wolne od bakterii i zarazków. W większości budynków mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną. Działa ona na zasadzie różnicy ciśnienia pomiędzy tym w środku budynku i na zewnątrz. Tym samym, najskuteczniej taka wentylacja działa w okresie jesienno zimowym, a najmniej wiosenno letnim. Co możemy zrobić, aby przez cały rok zapewnić sobie doskonale działającą wentylację, która dla każdego z nas będzie wydajna? Przede wszystkim należy zainwestować w wentylację mechaniczną.

Wentylacja mechaniczna dla domu, to bardzo duży wybór produktów, składających się na niezawodny system wentylacyjny, dedykowany dla małych, średnich i dużych budynków. Musimy pamiętać o tym, że o wyborze konkretnego systemu powinien decydować projektant, który dobierze najlepszą moc wentylatorów, wymiary kanałów wentylacyjnych i zaprojektuje cały system.

Jakie korzyści daje nam zastosowanie w swoim domu wentylacji mechanicznej? Poza zawsze świeżym i czystym powietrzem, niezależnie od pory roku, wentylacja mechaniczna doskonale sprawdza się w roli rozprowadzania i odzyskiwania ciepłego powietrza. Przy wentylacji grawitacyjnej, zimne powietrze dostające się do wnętrza budynku, wypychało powietrze ogrzane, prowadząc do znacznych strat ciepła. Było to jednym z powodów zatykania kratek wentylacyjnych kawałkami tektury lub wykładziny. Efektem tego było rosnące zagrożenie zatruciem tlenkiem czadu. W przypadku wentylacji mechanicznej, układ jest znacznie bardziej inteligentny, dzięki czemu do minimum ograniczone zostały straty ciepła.

W jakich pomieszczeniach wentylacja mechaniczna jest najważniejsza? Przede wszystkim w tych, w których mamy do czynienia z dużym stopniem wilgotności powietrza. Są to więc łazienki, pralnie oraz suszarnie, a także kuchnie. Konieczność zapewnienia niezawodnej cyrkulacji powietrza jest niezwykle ważna do tego, aby ograniczyć wszelkie ryzyko związane z powstawaniem pleśni i grzybów. Dodatkowo, w przypadku kuchni, wentylacja mechaniczna ma na celu usuwanie zapachów gotowanych potraw, które mogą się przedostawać do innych pomieszczeń w budynku.

Wentylacja mechaniczna i podstawowe zasady

Jak działa wentylacja mechaniczna dla domu? Można ją określić jako wentylację dwu kanałową. Pierwszy kanał służy do odprowadzenia zużytego powietrza, a drugi do dostarczenia świeżego powietrza z zewnątrz. Przy projektowaniu takiej wentylacji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim czerpnia powietrza musi się znajdować w miejscu zacienionym, dzięki czemu będziemy wykorzystywać tylko schłodzone powietrze. Wyrzutnia zużytego powietrza musi natomiast znajdować się na wysokości min. 2 metry liczone od powierzchni gruntu do dolnej krawędzi wylotu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej, na temat tego jak działa wentylacja mechaniczna dla domu, koniecznie zajrzyj na stronę http://nikol.pro/rekuperacja/wentylacja-mechaniczna.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.