Top 20 polskiej klasyki – Dżem

Dżem jest jednym z największych polskich zespołów grających muzykę rockowo – bluesową. Powstał w 1973 roku – założyło go trzech utalentowanych muzyków: Paweł Berger, Benedykt Otręba oraz jego brat Adam Otręba. W tym samym roku do zespołu dołączył legendarny Ryszard Riedel. Początki działalności Dżemu były dość trudne, artyści koncertowali bardzo nieregularnie, z początku nie mieli nawet swojej nazwy ani bazy. Przełom nastąpił dopiero w 1979 roku, czyli sześć lat po rozpoczęciu działalności.

Działalność zespołu od 1979 roku aż po chwilę obecną.

Profesjonalna kariera muzyczna zespołu rozpoczęła się w 1979 roku w Wilkasach. Podczas obozu w Wilkasach powstały pierwsze autorskie utwory takie jak „Whisky”. Był to też czas, w którym artyści zadecydowali o stworzeniu stałego składu muzycznego. Pierwszym istotnym sukcesem Dżemu był występ na scenie w Jarocinie (rok 1980). Artyści zadebiutowali na Przeglądzie Młodej Generacji i szybko zdobyli swoich pierwszych wiernych fanów. Już rok później pojawił się debiutancki singiel „Paw”/”Whisky”. Muzycy zaczęli koncertować po całym kraju, jednak ich skład ciągle się zmieniał.

Pomimo zjednania rzeszy fanów i koncertowych sukcesów Dżem nie spodobał się osobom ze świata show biznesu. Pierwszą profesjonalną płytę (zatytułowaną Cegła) nagrano dopiero w 1985 roku. Album zyskał ogromną popularność i zawierał flagowe utwory zespołu. Do dnia dzisiejszego rozeszło się ponad 115 tysięcy egzemplarzy. Spektakularny sukces zapewnił zespołowi większą stabilność. Rozpoczęły się liczne trasy koncertowe, powstawały nowe albumy. Dżem wszedł do grupy najbardziej rozpoznawanych polskich zespołów i podbijał serca tysięcy fanów. Ogromna popularność i sukces skrywały tragedię wokalisty – Ryszarda Riedla. Od 1985 roku muzyk zaczął stopniowo oddalać się od zespołu i popadł w uzależnienie od narkotyków. Artyście nie udało się pokonać nałogu pomimo kilku prób odwykowych. W 1994 roku jego stan zdrowia był już na tyle poważny, że w zespole zastąpił go nowy wokalista Jacek Dewódzki. Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku, jednak do dziś jest uważany legendę zespołu. W 1995 roku wydarzyła się kolejna tragedia – w wypadku samochodowym zginął klawiszowiec i współzałożyciel Dżemu Paweł Berger. Grupa przetrwała najtrudniejsze czasy i istnieje aż do chwili obecnej. Nagrała 16 albumów studyjnych, a także 15 albumów koncertowych. W 2001 roku miejsce Jacka Dewódzkiego zajął nowy wokalista Maciej Balcar. Najnowszy album „Muza” zdobył status platynowej płyty.

Aktualny skład zespołu

  • Maciej Balcar – śpiew, harmonijka ustna.
  • Benedykt Otręba – gitara basowa, śpiew.
  • Adam Otręba – gitara solowa, śpiew.
  • Zbigniew Szczerbiński – perkusja.
  • Jerzy Styczyński – gitara solowa.
  • Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe, organy Hammonda.

 FOTO:  Jarosław Roland Kruk, wikipedia,CC BY-SA 3.0

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.