Symbole szczęścia, dzięki nim los jest nam przychylny

Szczęście, chociaż definiowane na całym świecie w różny sposób, jest wartością, którą chciałby posiadać każdy. Już w odległych czasach Egiptu wierzono w moce chroniące ludzi przed złem. Na przestrzeni wieków przybyło przedmiotów, które mają za zadanie chronić przed nieszczęściami. Praktycznie na całym świecie ludzie posiadają swój symbol, który ma stanowić talizman. Tak naprawdę nie liczy się tutaj jego magiczna moc, a możliwość wiary w ochronę, która często działa jako ochrona osobista, kiedy człowiek decyduje się na jakiś krok.

Czterolistna koniczyna to symbol wywodzący się z czasów celtyckich. Jej cztery listki odzwierciedlają cztery: strony świata, fazy życia, pory roku itd., dlatego właśnie uznawana jest za amulet. Trafienie na roślinę jest trudne, dlatego samo jej znalezienie można nazwać szczęściem. Coraz częściej jednak ludzie decydują się na zamienniki w postaci biżuterii czy breloczka z koniczynką.

Podkowa to jeden z symboli często wykorzystywanych w Polsce. Najprostsze przełożenie jej mocy jest takie, że ma ona chronić przed chorobami i złem podobnie jak chroni kopyto konia. Według mitycznych wierzeń natomiast złe stworzenia (głównie skrzaty) bały się żelaza, metalu stąd właśnie obecność podkowy w domach. Bardzo często można spotkać się z podkową na wejściu do domu, która ma przynosić szczęście i chronić przed chorobami. Istotne jest, aby była ona ułożona jak litera U, ponieważ tylko wtedy szczęście może zbierać się w środku.

Złoty grosz to kolejny symbol, który dalej ma swoje wykorzystanie. Wywodzi się ze Starożytności, kiedy to złote monety uważano za opłatę umożliwiającą po śmierci przejście do drugiego świata. Obecnie grosz jest symbolem dobrobytu i pomyślności dlatego np. Para Młoda po zawarciu sakramentu małżeństwa przy wyjściu z kościoła obsypywana jest grosikami.

Siódemka jest cyfrą, którą uważamy za szczęśliwą (w przeciwieństwie do 13, która przynosi pecha). Jest to symbol pojawiający się już w mitologii, oznacza on harmonię i swego rodzaju całość doskonałą. Warto również wspomnieć tutaj o religijnym aspekcie – liczba ta bardzo często pojawia się w Biblii.

Słoń z trąbą do góry to jedna z najczęstszych figurek porcelanowych, które można spotkać w domach, nie bez powodu. Sam słoń to symbol, który swoje korzenie ma w Indiach, gdzie uznawany był za odzwierciedlenie boga szczęścia i powodzenia. Tak naprawdę uniesiona trąba nie ma tutaj żadnego znaczenia, jest to element dodany w ciągu wielu lat istnienia symbolu.

Niektórzy za symbol szczęścia uznają tęczę nawiązującą do religii, króliczą łapkę nawiązującą do czasów niewolnictwa, bursztyn- uznając go za kamień leczniczy, łuski karpia, guziki, kominiarza, oko proroka, popularne zwłaszcza w Grecji, swastykę, japońskiego kota Maneki – neko, żabę czy smoka. Tak naprawdę każdy przedmiot może stać się swego rodzaju symbolem. Dlaczego? Ludzie, dzięki tego typu symbolom i talizmanom czują się bezpiecznie, nawet jeśli tak naprawdę nie mają one żadnego wpływu na nasze życie.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.