Survival – Wyruszamy w drogę, czyli co należy ze sobą zabrać

Naukę survivalu najlepiej rozpocząć jeszcze zanim zetkniemy się z realnym zagrożeniem. W tym celu możemy udać się na kilkudniową wyprawę do lasu, w góry. Oczywiście realnie oceniając swoje umiejętności i wiedzę. Jeśli jesteśmy początkujący, to kilka dni w terenie może okazać się dla nas zbyt ciężkie. Warto rozpocząć zdobywanie doświadczenia od jednego dnia spędzonego poza domem.

a) buty i ubranie

Niewygodne buty, przemakające ubranie, na pewno nie ułatwiają wędrówki, a co dopiero mówić o przetrwaniu w trudnych warunkach. O samym obuwiu można napisać prawie całą książkę, a na pewno przynajmniej jeden rozdział. Wszystkie problemy wynikające z źle dopasowanego obuwia mogą uniemożliwić dalsze poruszanie się. Natomiast przemoczone obuwie zdecydowanie szybciej wywoła u nas chorobę, niż przemoczona kurtka.

Musimy zdecydować czy lepiej brać ze sobą ciężkie buty za kostkę, czy jednak te, które ułatwią wspinaczkę. Uwaga, na zimę lepiej wziąć te pierwsze, a gdy w ternie jest ciepło, lepiej zadbać o lżejsze obuwie. Gdy możemy pozwolić sobie na zabranie dwóch par butów, to lepiej zdecydować się na jedną parę wiązanych trekkingów, a także jedną parę sandałów. Dlaczego sandałów?

Mamy tutaj oczywiście na myśli wyłącznie polskie realia. Ponieważ gdybyśmy wybierali się do amazońskiej puszczy, to w ekwipunku powinny obowiązkowo znaleźć się kalosze sięgające prawie do kolan. Ale, że w naszym kraju nie mamy aż takiego zagrożenia, by podczas wędrówki nadepnąć na jadowitą żmiję, to sandały mogą się przydać podczas chodzenia po mokrym podłożu. Sandały zdecydowanie szybciej wysychają niż obuwie kryte.

Podczas kupowania obuwia na wyprawę survivalową nie możemy zapominać, o dopasowaniu ich do rozmiaru stopy. Nie mogą być za ciasne. Powinno się je przymierzać z podwójną albo potrójną skarpetką założoną na stopę. Dzięki temu możemy uniknąć obtarć, kiedy nasza noga rzeczywiście spuchnie od wielogodzinnego marszu.

Wśród listy ubrań, zasłużone miejsce zajmuje bielizna, która jest podstawą każdego ubioru. Zacznijmy od tego, by unikać bielizny bawełnianej. Mimo, że często słyszy się o bawełnianych koszulkach jako dobrych do uprawiania sportu, to w przypadku bielizny, ten gatunek nie sprawdzi się zbyt dobrze. Bardzo szybko wchłania wilgoć (niepotrzebne tu będą opady deszczu wystarczy, że się spocimy) i długo wysycha.

Wybrać długie czy krótkie spodnie? Jeśli masz wątpliwości, odpowiedź brzmi jednoznacznie: długie. Dzięki długim spodniom uchronisz swoje nogi przed kolcami różnych krzewów, pokrzywami, ugryzieniami komarów, przed palącym słońcem, ale również przed utratą ciepła. Gdy rozpalisz ognisko, to materiał, z którego zostały uszyte spodnie, powinien chronić Cię przed iskrami. W chwili obecnej jednym z najlepszych materiałów jest bawełna z domieszką włókien syntetycznych.

Na górne części ciała, warto wybrać wełniany sweter lub koszulę uszytą z czystej bawełny. Myśliwi zdecydowanie częściej wybierają wełniane swetry i golfy. Czym się one takim wyróżniają? Przede wszystkim tym, że nawet gdy złapią one wilgoć, to nadal są świetną warstwą izolująca od zimna. Oczywiście, gdy mamy zamiar wybrać się na wyprawę podczas upalnego lata, zakładanie na siebie w środku dnia grubego swetra będzie co najmniej nierozsądne. Ale zabranie ze sobą jednego, na chłodniejsze noce, może dostarczyć nam dużego komfortu.

Wybierając kurtkę powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy materiał mimo przemoknięcia nadal będzie nas chronił przed wyziębieniem. W chwili obecnej bardzo popularne są bluzy z polaru. Ale jeszcze kilkanaście lat temu polecano kurtki uszyte z natłuszczonej wełny. Nawet jeśli nasza kurtka uchodzi za przeciwdeszczową, nie zapominajmy o warstwie izolacyjnej przed wiatrem. Tą rolę idealnie spełnia peleryna przeciwdeszczowa, łatwa do transportowania i szczelnie zakrywająca prawie całe ciało. Dzięki temu ciepło znajdujące się wewnątrz ciała, a także złapane pomiędzy warstwami ubrań, nie ucieka na zewnątrz.

Nakrycie głowy, a także rękawiczki są obowiązkowym dodatkiem, o którym nie można zapomnieć. W upalne dni, kapeluszem powinniśmy chronić swoją głowę przed promieniami słonecznymi. Natomiast w zimę, przed odmrożeniami i silnym wiatrem.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.