Survival – Wyruszamy w drogę, czyli co należy ze sobą zabrać cd.

a) Plecak

Wchodząc w temat plecaków, dowiemy się jak wielka istnieje ich różnorodność. Na nim nie powinno się oszczędzać. Wszystko to, co proponują producenci może być zwykłym chwytem marketingowym. Ty musisz mieć pewność, że Twój plecak nie zawiedzie, że zdoła udźwignąć oczekiwany przez Ciebie bagaż, nie przemoknie, będzie wytrwały, a także będzie się go wygodnie nosiło nawet przez wiele godzin i w bardzo trudnych warunkach. Bardzo pomocny okaże się pas biodrowy, który pomoże w rozprowadzeniu ciężaru nie tylko na plecach, ale również na biodrach. Jeśli chodzi o materiał, z którego będą one wykonane, to warto postawić na nieprzemakalną cordurę, albo na karrimorę, która również cechuje się bardzo dużą wodoodpornością.

Plecaki możemy podzielić na różne typy pod względem przeznaczenia. Wśród nich wymienimy między innymi plecak turystyczny o pojemności do 110 litrów, lub turystyczny przeznaczony na wędrówki, o mniejszej pojemności. O połowę mniejsze są plecaki wspinaczkowe, cechujące się najwyższą ceną, ale również najlepszym dopasowaniem do ciała, z możliwością regulacji pasa biodrowego. Plecaki spacerowe są nieco mniejsze od plecaków wspinaczkowych, posiadają najczęściej jedną komorę. Nadają się one raczej na jednodniowe wyprawy.

Noszenie plecaka będzie najwygodniejsze i najbezpieczniejszej, jeśli środek ciężkości zachowamy pomiędzy naszymi łopatkami, na środku pleców. Istotne jest także jak najlepsze dopasowanie pasa biodrowego.

b) Apteczka

Wyruszenie w drogę lub zmierzenie się z wyczerpującą sytuacją, bez dobrze zagospodarowanej apteczki, jest nierozsądne. W otwartym terenie, w którym musimy zadać o pożywienie, schronienie, a także rozpalenie ognia, będziemy narażeni na różne zranienia. Nasz organizm po zetknięciu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, po przemoknięciu, czy też po ugryzieniu, może odmówić posłuszeństwa. Wtedy staramy się udzielić sobie pierwszej pomocy. Oczywiście, nie jest wykluczone, że z nami będą przebywały inne osoby, które będą potrzebowały medycznego wsparcia. Pierwsza pomoc udzielana choremu pozwala na uratowanie jego życia! Jeśli istnieje możliwość przy bardzo dużym zagrożeniu, to trzeba jak najszybciej wezwać profesjonalną pomoc medyczną!

Co takiego powinno się znaleźć w apteczce? Po pierwsze: środki opatrunkowe. A wśród nich bandaże, zwykłe oraz elastyczne służące do usztywnienia stawów, gaziki, plastry (opatrunkowe i bezopatrunkowe), środek przyspieszający gojenie ran (np. spongostan).

Po drugie, nie zapominajmy o środkach dezynfekcyjnych. Podstawowym środkiem do dezynfekcji jest oczywiście woda utleniona. Możemy jednak zastosować także spirytus, pamiętając przy tym, że opóźnia on gojenie ran. Rana zagoi się szybciej, jeśli zastosujemy na przykład altantan, w postaci proszku.

W apteczce powinny się znaleźć także środki przeciwbólowe, antybiotyki na najpopularniejsze schorzenia. W przypadku antybiotyków, należy pamiętać o dacie ich ważności, a także rozwadze przy ich zastosowaniu. Są to silne leki, które powinny być zażywanie jedynie z polecenia lekarza. Warto skonsultować to ze specjalistą, jakie środki możemy mieć w swojej apteczce decydując się na samotną wyprawę w trudnych warunkach.

Tutaj warto również się zatrzymać i ruszyć wyobraźnią, w jakich warunkach możemy się znaleźć. Wędrując po dzikich i nieznanych nam terenach, samodzielnie dbając o swoje pożywienie i wodę pitną nie możemy pominąć środków na dolegliwości żołądkowe. Nie chodzi tutaj wyłącznie o popularną Zemstę Faraona, ale również o neutralizowanie toksyn i zwalczanie bakterii znajdujących się w układzie pokarmowym.

Oprócz środków przeciwbólowych i trawiennych, powinny się znaleźć również środki nasercowe, a także przeciwuczuleniowe. Do tych ostatnich, jako najpopularniejszy środek przeciw uczuleniom zalicza się wapno. Niezwykle ważna jest również zwykła sól kuchenna. Jej obecność w apteczce może rzeczywiście wydawać się dziwna. Ale związek NaCl posiada wiele zbawiennych dla nas właściwości. Przykładowo, jeśli będziemy regularnie płukać gardło roztworem wodnym z solą kuchenną, to obrzęk i ból powinny ustąpić. Podczas zachorowania na biegunkę, wskazane jest popijanie wody, która była wcześniej lekko osolona.

Wiedząc, że spędzimy długie godziny poza domem, w naszej apteczce musi się znaleźć również środek przeciw owadom. Warto kupić lepszy, czyli zawierający 95 procent Diethylmetatoluamidu, który jest równocześnie rozpuszczalnikiem. Przez co nie może być w bliskim kontakcie z plastikowymi przedmiotami.

c) linki i narzędzia tnące

Wybranie się na wyprawę bez noża, będzie bardzo dużym błędem. Narzędzie to pozwoli przeciąć linę, rozkroić mięso, zaostrzyć kij, lub wyciąć chwasty. Im dalsza wędrówka i im gorsze warunki nas czekają, tym bardziej powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego noża. A najlepiej dwóch. Jeden powinien być większy, służący nawet do rozcinania gałęzi do budowy schronienia. Natomiast drugi może być zwykłym scyzorykiem, pomocny przy „subtelniejszych” pracach.

Wybierając linkę, warto zdecydować się na taką, która jest wykonana z naturalnego włókna. Ale można również postawić na coś zdecydowanie mocniejszego. Przykładem takiej liny może być linka służąca do łowienia ryb. Jej producentem jest firma Dacron.

d) Schronienie

W przypadku schronienia, czyli domku, który będziemy nosili ze sobą, możemy rozumieć namiot turystyczny. W chwili obecnej mona znaleźć namioty ważące około 3 kilogramy, a także uchodzące za błyskawicznie rozkładające się. Jednak nad ich jakością można byłoby polemizować. Ponadto nie we wszystkich warunkach będziemy mogli namiot rozbić. Bo co zrobimy, gdy przyjdzie nam nocować na skalistym podłożu, a nawet na drzewie?

Wybór schronienia będzie zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb, jak i również warunków, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Tutaj pozostaje jedynie wymienienie możliwości, jakie masz do wyboru.

Dobrze dobrany śpiwór pozwoli na zatrzymanie ciepła w trakcie niskich temperatur, które zwykły występować podczas wielu nocy. Można wyróżnić trzy popularne rodzaje śpiworów: śpiwory puchowe, polarowe, oraz wypełnione puchem syntetycznym. Z tymże znowu śpiwory uchodzą za najlepsze. Izolują przed zimnem i do tego są bardzo lekkie. Nie można jednak zapominać o ich regularnym wietrzeniu, ponieważ dość łatwo wchłaniają wilgoć. Mając tu nawet na myśli ludzki pot.

Kolejnym elementem dobrego schronienia jest karimata, pozwalająca na wyłożenie warstwy izolacyjnej między Tobą, a podłożem. Minusem karimaty jest jej pojemność. Nawet po złożeniu zajmuje ona bardzo dużo miejsca. W co takim razie najlepiej jest zainwestować? Jeśli nie patrzymy na cenę, to skupmy się na wyborze dobrego termarestu, na którym się nie tylko wyśpimy, ale również bez problemu schowamy go do plecaka.

Jeszcze pozostaje nam rozwiązać zagadkę, jaki możemy zabrać ze sobą zamiennik namiotu. Tutaj idealnie sprawdzić się mogą wojskowe pałatki.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.