Przesadzanie roślin doniczkowych

Regularne przesadzanie roślin doniczkowych to najlepsza metoda na uzyskanie pięknie wybarwionych, zdrowych okazów. Przesadzanie wykonujemy na wiosnę, tuż po zakończeniu okresu spoczynku. Jak często warto przenosić rośliny do większych donic? jak wybrać odpowiednie podłoże? kiedy podlewać? i o czym pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kiedy powinniśmy przesadzić roślinę doniczkową?

Młode, intensywnie rosnące okazy przesadzamy regularnie raz do roku. Nieco starsze rośliny wykształciły już system korzeniowy, a ich przyrost nie jest tak intensywny. Dlatego wystarczy je przesadzać raz na dwa – trzy lata. O konieczności wymiany doniczki na większą świadczy kilka widocznych symptomów:

  • Roślina nie mieści się w doniczce
  • Korzenie zaczynają przerastać przez otwory w dnie doniczki.
  • Na powierzchni podłoża zgromadził się osad.
  • Roślina przestaje się ładnie wybarwiać i wygląda na osłabioną.
  • Woda po podlaniu szybko wylewa się z donicy.
  • Roślina nie była przesadzona natychmiast po zakupie.

Wybieramy nową doniczkę

Rośliny przesadzamy do doniczek większych o jeden, maksymalnie dwa rozmiary. Nie warto wsadzać małej roślinki do bardzo dużej donicy. Nadmiar przestrzeni sprawi, że egzemplarz zacznie tracić nadmierną energię na rozrost bryły korzeniowej. W efekcie część naziemna ograniczy swój wzrost, co może się także wiązać ze słabszym kwitnięciem.

Wybierając nową doniczkę warto też pamiętać o otworach pozostawionych na dnie. Jest to istotne dla odpowiedniego nawodnienia korzeni. Osłonki bez otworów nie są w stanie odprowadzić nadmiaru wilgoci. Woda gromadzi się na dnie doniczki, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. W niesprzyjających warunkach może to doprowadzić do obumarcia całej bryły korzeniowej.

Wybieramy podłoże i drenaż

Większość roślin doniczkowych lubi uniwersalną ziemię ogrodniczą o nieco kwaśnym odczynie. Możemy ją dodatkowo rozluźnić przy pomocy czystego piasku. Pamiętajmy też, że na dnie każdej doniczki musi znajdować się warstwa drenażowa. Możemy ją wykonać ze żwiru, keramzytu, gruboziarnistego piasku lub kawałków kory.

Niektóre kwiaty doniczkowe posiadają specyficzne wymagania uprawowe. Dlatego przed zakupem odpowiedniej ziemi ogrodniczej warto sprawdzić, czy w ofercie sklepu nie znajduje się podłoże dedykowane specjalnie dla naszej rośliny. Uniwersalna gleba nie nadaje się do uprawy storczyków, azalii, kaktusów, palm ani paproci.

Kiedy podlewać?

Rośliny doniczkowe należy obficie nawodnić kilka minut przed przesadzeniem. Dzięki temu ułatwimy sobie wyjęcie bryły korzeniowej. Po przesadzeniu rośliny powtarzamy podlewanie. Kilka minut później wylewamy nadmiar wody, który zebrał się w podstawce.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Rośliny zawsze przesadzamy w taki sposób, by nowa warstwa podłoża znajdowała się na takiej samej wysokości co poprzednia. Nadmierne odsłonięcie lub zakrycie pędu głównego nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

Po przesadzeniu ustawiamy roślinę w zacienionym miejscu. Powinna tam pozostać przez następne dwa tygodnie. Po upływie tego czasu możemy stopniowo ustawiać ją w lepiej doświetlonych ekspozycjach.

Pamiętajmy też, że przesadzona roślina posiada już odpowiednią dawkę składników odżywczych. Dlatego przez miesiąc nie musimy jej zasilać dodatkowymi nawozami.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.