Podstawowe informacje o tenisie ziemnym

Jeśli zapytać kogoś, jakie dyscypliny sportu są najbardziej prestiżowymi i eleganckimi, na pewno usłyszymy że jest to golf, tenis oraz jeździectwo. Trudno się z tym nie zgodzić. Każda z tych dyscyplin wymaga nie lada umiejętności, których zdobycie poprzedzone jest wieloma latami ciężkich treningów. Dziś zajmiemy się krótkim omówieniem tenisa ziemnego.

Dyscyplina polega na odbijaniu piłki pomiędzy dwoma polami kortu, przedzielonymi siatką. Zawodnicy wykorzystują do tego celu rakiety. Jak w przypadku każdej dyscypliny, tak i tenis ziemny charakteryzuje się pewnymi twardymi regułami. Dotyczą one zarówno zasad gry, jak i warunków, którym musi sprostać sprzęt sportowy. I tak, w przypadku rakiet, ich długość nie może przekroczyć 74 cm, a szerokość 32 cm (jeden i drugi wymiar zaokrągliliśmy do pełnych centymetrów). Do rozgrywania turniejów, wykorzystuje się charakterystyczne piłki tenisowe. Mają one średni wymiar 6,5 cm średnicy, a waga mieści się w granicach ok. 56 g. Piłki do tenisa mają jaskrawo żółty kolor, który ma sprawić że będą lepiej widoczne podczas gry na korcie. Dodatkowo, dla zapewnienia większej precyzji uderzenia i ustabilizowania toru lotu piłki, jej powierzchnia posiada delikatny meszek, zwiększający opory powietrza, a po dwóch przeciwległych stronach znajdują się delikatne przetłoczenia, wprawiające piłkę w ruch wirowy.

Tenis rozgrywa się na specjalnie przygotowanych kortach. Ich średni wymiar, przeznaczony do gry 1 na 1 wynosi 3,77 na 8,23 mm. W przypadku jeśli rozgrywane są deble, czyli grają 2 osoby na 2, szerokość kortu jest zwiększona do prawie 11 m. Aby dobrze zaznaczyć granice kortu, a także poszczególne pola, wykorzystuje się specjalne, białe linie. Powinny one mieć szerokość mieszczącą się w granicach do 2,5 do 5 cm. Przez środek kortu przebiega siatka. Dla zapewnienia odpowiedniego naprężenia, stosuje się specjalne stalowe naciągi. Ciekawostką jest to, że w środkowej części siatka jest delikatnie opuszczona, z kolei na krawędziach podniesiona. Oznacza to, że przebicie piłki na drugą stronę kortu jest łatwiejsze właśnie przez środkową część.

Mecz tenisa ziemnego podzielony jest na sety, a sety dzielą się na gemy. Z kolei gemy dzielone są na punkty. Pierwszy punkt w gemie liczy się jako 15, drugi punkt to 30, a trzeci to 40. Zdobycie czwartego punktu oznacza wygranie gema, o ile przeciwnik nie zdobył więcej niż 2 punkty. W przypadku jeśli obaj gracze zdobywają 40 punktów, mamy do czynienia z remisem, zwanym również równowagą. Wygrana będzie należała do tego, kto zdobędzie kolejne dwie piłki.

Dla zapewnienia maksymalnej wygody, bezpieczeństwa oraz szybkości ruchów, korty buduje się z trzema różnymi rodzajami nawierzchni. Pierwszy z nich to sztuczna trawa. Materiał ten doskonale sprawdza się podczas budowy kortów odkrytych. Drugim rodzajem nawierzchni jest mączka ceglana. Wyróżnia się ona bardzo dużą dostępnością i przystępnymi cenami. Stanowi jeden z najbardziej popularnych nawierzchni kortów tenisowych na całym świecie. Trzeci rodzaj stosowanych nawierzchni to wielofunkcyjne materiały akrylowe.

Jeżeli podoba Ci się tenis ziemny i chciałbyś rozpocząć z nim swoją przygodę, warto pomyśleć o zapisaniu się na kurs. Jeśli już posiadasz niezbędne umiejętności, może warto pomyśleć o zbudowaniu własnego, prywatnego kortu? Kompleksowej i fachowej pomocy udzieli Ci firma http://www.robtenis.com.pl, mająca wieloletnie doświadczenie w budowie kortów do tenisa ziemnego.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.