Pobudzaj się zdrowo czyli kawie mówimy żegnaj baj baj!!!

Kawa zbożowa jest bezkofeinowym napojem otrzymywanym z palonych ziaren żyta, pszenicy lub jęczmienia, może zawierać dodatek cykorii lub buraka cukrowego. Ma smak zbliżony do kawy naturalnej ale w przeciwieństwie do niej jest produktem korzystnie wpływającym na nasze zdrowie. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych m.in. jest źródłem błonnika, magnezu, selenu, witamin z grupy B, fosforu i potasu. Posiada właściwości pobudzające mózg dzięki dużej ilości węglowodanów a nie kofeiny. Taką kawę może pić każdy nawet dzieci powyżej 3 roku życia a przede wszystkim powinni zamienić czarną na zbożówkę osoby chore na serce oraz z problemami żołądka i dwunastnicy cierpiący na nadkwasotę, nerwowi oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Ta kawa nie uzależnia i nie blokuje wchłaniania cennych minerałów. Ułatwia przyswajanie wapnia, magnezu i żelaza. Zwykła parzona kawa zwiększa ciśnienie krwi i podnosi poziom tłuszczów we krwi, a także powoduje wzmożone wydzielanie insuliny przez trzustkę, co obniża poziom cukru we krwi i zakwasza treść żołądka. Z kawy zbożowej można zrobić sobie smakową dodając każdego dnia coś innego. Świetnie smakowo komponuje się z kardamonem, cynamonem lub wanilią.

Herbata zielona przyrządzana jest wyłącznie z liści, które poddane zostały w czasie przetwarzania jedynie minimalnej oksydacji.

Współcześnie zielona herbata jest coraz popularniejsza i dobrze może niedługo wyprze całkiem czarną herbatę. Przechodziła ona wiele testów medycznych, których celem było ustalenie, czy rzeczywiście, jak się powszechnie sądzi, ma ona właściwości zdrowotne. I tak na pewno standardowy polifenol zawarty w zielonej herbacie ogranicza wzrost raka jelita grubego. Picie kilku filiżanek dziennie przedłuża życie i chroni przed demencją. Pobudza i orzeźwia organizm dzięki teinie, która ma podobne działanie jak kofeina w kawie.

Po wypiciu herbaty mija senność i znużenie, pracuje się wydajniej i fizyczna wytrzymałość też się zwiększa. Znajdziemy w niej witaminy A, B1, B2, B5, C, E, K, PP oraz związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod.

Najwięksi smakosze parzą ją w 80 st. C prze 2-3 min. i pierwszy napar wylewają. Ponoć ten drugi jest bogatszy odżywczo i smakowo. Herbata parzona dłużej niż 3 min. ma działanie uspokajające a nie pobudzające więc można wypić wieczorem. Tą sama herbatę można parzyć 2 – 3 razy.

Najlepsza jest ta liściasta nie ekspresówki.

Yerbe Mate działa świetnie na zmęczenie psychiczne i fizyczne, poprawia pamięć i koncentrację, pobudza organizm i dodaje energii jak kawa. Przypisuje się jej wiele dobroczynnych właściwości na różne choroby nie sposób wymienić wszystkie m.in. działanie moczopędne, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) związane z zatrzymywaniem płynów. Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, ochronnie na serce, pobudzające, przeciwgrzybicze. Zmniejsza odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, przeciwdziałając utlenianiu się LDL. Zapobiega otyłości i wspomaga odchudzanie oraz trawienie

Oczywiście niech nikt nie myśli, że herbata zielona czy yerbe mate załatwi wszystko. Jeśli żyje się niehigienicznie i obżera przetworzoną sklepową karmą to sama herbata nic nie pomoże. Do „ułożenia” zdrowia potrzebne jest całe pudełko puzzli a nie tylko jeden.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.