Orły 2016

Na świecie nie tak dawno było głośno z powodu gali rozdania Oscarów. W Polsce swego rodzaju odpowiednikiem, jeżeli chodzi o nagrody filmowe są Orły, przyznawane od 1999 roku.

Do nagrody mogą kandydować wszystkie filmu fabularne, a od niedawna również dokumentalne (zrealizowane w kraju), muszą jednak spełnić warunki uczestnictwa w walce o statuetki. Przede wszystkim muszą to być filmy nowe (wyświetlane w Polsce po raz pierwszy), a dodatkowo przynajmniej jeden tydzień powinny być udostępnione na ogólnodostępnych pokazach płatnych.

Nominowani oceniani są w kilkunastu kategoriach m.in. za film, scenariusz, role, muzykę. Przyznawana jest również nagroda za osiągnięcia życia oraz nagroda publiczności. Co ciekawe oceniany jest również najlepszy film europejski.

Do rywalizacji zgłoszonych zostało aż 116 filmów z czego 53 to filmy fabularne, 63 dokumenty. Faktyczna walka rozgrywała się jednak między trzema propozycjami: Body/Ciało, Moje córki krowy oraz Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy.

Film Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało nie miał sobie równych i otrzymał najwięcej nagród tj. za najlepszy film i reżyserię oraz dwie role pierwszoplanowe: damską (Maja Ostaszewska) i męską (Janusz Gajos). Jak podkreśliła reżyser, nagrody są wynikiem ciężkiej pracy całego zespołu, tym bardziej wydawały się one zasłużone.

Dodatkowo Janusz Gajos otrzymał nagrodę za osiągnięcia życia, co zostało zresztą ogłoszone już 2 marca, nie było więc żadnych niespodzianek w tej kwestii.

Również film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy otrzymał statuetki w czterech kategoriach, za najlepszą rolę drugoplanową kobiecą (Anna Dymna) i męską (Wojciech Pszoniak), za najlepszą muzykę (Wojciech Karolak) oraz dźwięk (Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik).

Nagrodę publiczności otrzymał film Moje córki krowy Kingi Dębskiej, nie była to jednak ostatnia nagroda, ponieważ film został doceniony również w kategorii najlepszego scenariusza.

Odkryciem roku była natomiast reżyserka filmu Córki dancingu – Agnieszka Smoczyńska.

Pozostałe nagrody:

Najlepsze zdjęcia: Karbala (Arkadiusz Tomiak)

Najlepszy montaż: 11 minut (Agnieszka Glińska)

Najlepsze kostiumy: Hiszpanka (Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch)

Najlepsza scenografia: Hiszpanka (Jagna Janicka)

Najlepszy film dokumentalny: Aktorka (Maria Konwicka, Kinga Dębska)

Najlepszy filmowy serial fabularny: Prokurator (reż. Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca)

Najlepszy film europejski: Młodość (reż. Paolo Sorrentino)

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.