Odłożone macierzyństwo – Apple i Facebook chcą zamrażać komórki jajowe pracowników.

Zarówno Apple jak i Facebook to firmy, które słyną z zaskakujących i niecodziennych rozwiązań. W ostatniej dekadzie 2014 roku firmy wpadły na pomysł zamrażania komórek jajowych swoich pracownic. Zabieg ma być w pełni finansowanych z budżetu firmy. Pozostaje jednak pytanie: po co?

Najpierw praca potem dzieci

Większość pracowników Apple oraz Facebooka to mężczyźni. Firmy chcą powalczyć o zwiększenie liczby ambitnych, oddanych i wykształconych pracownic. Świadczenia związane z zamrażaniem komórek jajowych mają zwiększyć szansę kobiet w firmie i ułatwić im decyzję o odłożeniu w czasie macierzyństwa. Zamrażanie komórek jajowych ma przynieść wiele pożytku. Twórcy programu twierdzą, że ich działania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych, niezależnych pracownic. Możliwość późnego, bezproblemowego macierzyństwa ma ułatwić realizację celów zawodowych i dojście na wyższy szczebel kariery. Twórcy programu zauważają także, że spełniona zawodowo kobieta poświęca swojej pracy bardzo dużo czasu. Wiąże się to z trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego partnera. Dlatego firmy Apple i Facebook mają też służyć pomocą w zakupie nasienia z banków spermy.

Entuzjaści twierdzą, że czas umożliwiający dynamiczny rozwój kariery zawodowej zazwyczaj zbiega się z okresem największej płodności kobiet. Wiele pracownic musi wybierać pomiędzy macierzyństwem, a staraniami o awans zawodowy. Zamrażanie komórek jajowych ma ułatwić ten wybór i zwiększyć możliwości zawodowe dużej grupy pracownic. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zabiegi zamrażania komórek jajowych nie należą do najtańszych. W USA ceny zaczynają się od 10 tysięcy dolarów. Owa kwota ma być w całości sfinansowana z budżetu firmy.

Walka o najlepszych pracowników

Firmy z Doliny Krzemowej prześcigają się w walce o najlepszych pracowników. W końcu to oni stanowią kapitał całej firmy. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko zapewnienie wysokiej pensji i szeregu świadczeń socjalnych. Zamrażanie komórek jajowych i pomoc w zakupie nasienia to jedynie niektóre z benefitów, które czekają na najzdolniejsze pracownice w USA. Niektóre pakiety medyczne oferowane pracownikom zawierają nawet szereg operacji plastycznych czy zabiegów umożliwiających zmianę płci. Różnorodne, dość nietypowe profity stają się standardem w Dolinie Krzemowej. Jednak niektóre pakiety korzyści są oferowane także w Polsce. Duże korporacje takie jak Apple czy Facebook dają pracownikom karnety na siłownie, bilety do kin i teatrów, a także oferują cały szereg atrakcyjnych pakietów medycznych. Jest to najskuteczniejszy sposób na przyciągnięcie grona młodych i ambitnych specjalistów.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.