Odchudzanie

Odchudzanie jest zmorą wielu kobiet i mężczyzn. Na stronach internetowych oraz portalach żywieniowych znajdziemy setki cudownych diet, które w szybkim tempie redukują masę ciała. Niektóre z nich kuszą swymi szybkimi rezultatami, jednak wymagają od Nas przestrzegania restrykcyjnych reguł, a czasem wręcz głodówki. Taka sytuacja nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Dostarczanie bardzo małej ilości kalorii może i szybko zredukuje Naszą wagę, jednak z przy okazji osłabi też Nasz organizm.

Najczęściej popełniane błędy w odchudzaniu

Musimy pamiętać, że nie istnieje żadna dieta cud, która była by dobra dla wszystkich. Podczas odchudzania musimy dopasować dietę do Naszego stanu zdrowia, trybu życia, wieku i płci. Dietetycy przyjmują, że maksymalny zdrowy spadek wagi to 4 kg na miesiąc. Zatem nie oczekujmy od siebie utraty kilkunastu kilogramów w krótkim czasie. Może i jest to wykonalne, jednak z całą pewnością nie przyniesie Nam pożytku zdrowotnego. Kolejnym błędem w odchudzaniu jest myślenie, że sama dieta w zupełności wystarczy. W rzeczywistości powinniśmy ją wspomóc wysiłkiem fizycznym, który poprawi Naszą kondycje, wspomoże wydolność organizmu i rozwinie Nasze mięśnie. Dobrze jest ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Może być to jazda na rowerze, bieganie, pływanie, a nawet szybki spacer. Wybierzmy ulubioną dyscyplinę sportu i zacznijmy ją regularnie uprawiać. Połączenie zdrowej diety z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi zawsze daje widoczne i zdrowe efekty.

Osiągamy optymalną wagę i co dalej?

Najczęstszym błędem jest powrót do starych nawyków. Jeśli uda Nam się spalić niechciane kalorie, a waga spada, wówczas warto kontynuować nowe nawyki żywieniowe. Jeśli przerwiemy odchudzanie, zrezygnujemy z aktywności fizycznej i zaczniemy znowu jeść tyle co wcześniej, efekt może być tylko jeden. Tzw. efekt jo-jo jest zmorą wielu osób, które marzą o idealnej sylwetce. Po powrocie do starych przyzwyczajeń waga natychmiast wzrasta, aż w końcu osiąga ten sam wynik, co przed rozpoczęciem odchudzania (czasem nawet wyższy). Aby do tego nie dopuścić powinniśmy kontynuować ćwiczenia i zrezygnować z kalorycznych posiłków. Po odchudzaniu stopniowo zwiększajmy ilość spożywanych kalorii, jednak regularnie kontrolujmy swoją wagę. Tylko regularna kontrola wagi ciała daje Nam możliwość utrzymania zdrowej i prawidłowej sylwetki.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.