Magia polskich, regionalnych przysmaków

Polska kuchnia jest pełna wspaniałych smaków i niepowtarzalnych, regionalnych zapachów. Wiele Naszych tradycyjnych potraw zyskuje popularność wśród gości z całego świata. Nasze przekąski są bardzo różnorodne i w większości bazują na łatwo dostępnych, tanich składnikach: płodach rolnych, przetworach mlecznych oraz na mięsie. Charakterystyczną i niezwykle oryginalną cechą Naszej polskiej kuchni jest stosowanie kiszonej kapusty, ogórków kiszonych, zsiadłego mleka oraz kefirów. Bogactwo smaków potrafi zaskoczyć niejednego smakosza. Opisując przysmaki Naszej regionalnej kuchni należy podkreślić, że istnieje kilka najbardziej wyrazistych potraw, które stanowią znak rozpoznawczy pewnych regionów Naszego kraju. Warto poświęcić im nieco uwagi, bowiem są to potrawy o wyjątkowym smaku i unikalnym charakterze, nawiązującym do starosłowiańskich korzeni.

Babka ziemniaczana – danie serwowane na Podlasiu

Babka ziemniaczana jest wyjątkowo smacznym daniem, które stanowi znak rozpoznawczy Naszego kraju. Niegdyś babka była tanią, smaczną i pożywną potrawą, rozpowszechnioną na wsiach Podlasia. Dziś zyskuje rosnącą popularność i zaczyna nabierać wyjątkowego, tradycyjnego charakteru. Podstawę babki stanowią świeże ziemniaki, których od lat nie brakuje na terytorium Podlasia. Potrawa stała się tak popularna, że doczekała się nawet swojego święta, podczas którego odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu babki ziemniaczanej. Co roku ma miejsce ono w malowniczym uzdrowisku Supraśl – miejscowości oddalonej o około 20 km. od Białegostoku.

Do wykonania dużej babki potrzebne będą:

  • 2 kg. ziemniaków;
  • 2 duże cebule;
  • 2 duże łyżki mąki pszennej;
  • Sól, pieprz, majeranek;
  • 3 duże jajka;

Sposób przygotowania Naszej babki jest stosunkowo prosty. Ziemniaki ścieramy na tarce i dodajemy do nich mąkę pszenną. Następnie drobno kroimy cebulkę i podsmażamy ją na tłuszczu (do smażenia możemy użyć tradycyjnego smalcu). Zeszkloną cebulkę dodajemy do masy ziemniaczanej, wrzucamy jajka oraz przyprawy. Całość dokładnie mieszamy, aż do idealnego połączenia wszystkich składników. Masę wykładamy do blaszki i pieczemy. Najlepiej będzie piec ją przez pół godziny w 200 stopniach, a następnie przez półtorej godziny w 150 stopniach. Upieczoną babkę możemy podawać na gorąco lub na zimno. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z mięsem, zsiadłym mlekiem oraz jogurtem naturalnym.

Żur śląski – tradycyjne danie ślązaków

Żur śląski jest kolejnym, wyjątkowym daniem regionalnym. O jego wyjątkowości zadecydował niepowtarzalny smak oraz intensywny aromat, który szybko podbił serca wielu polaków. Żur śląski jest kwaśną zupą, przyrządzaną na bazie zakwasu. Często zabiela się go mlekiem lub kwaśną śmietaną. Tradycyjny żur gotuje się na wywarze pozostałym po gotowaniu kiełbasy oraz szynki. Sposób przygotowania jest wyjątkowo prosty, a zupa smaczna, pożywna i szczególnie polecana na chłodne dni.

Do przygotowania żuru śląskiego potrzebujemy:

  • pół litra zakwasu;
  • 4 litry wody lub wywaru;
  • 50 dag kiełbasy;
  • 30 dag boczku wędzonego;
  • 50 dag ziemniaków;
  • 3 ząbki czosnku
  • Liść laurowy;
  • Duża cebula;
  • 2 ziela angielskie;
  • Przyprawy: sól, pieprz, majeranek, lubczyk.

Sposób przygotowania wygląda następująco:

Do dużego garnka wlewamy wodę lub wywar pozostały po gotowaniu kiełbasy. Dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Kroimy ziemniaki w drobną kostkę, wrzucamy do garnka i gotujemy aż do pełnej miękkości. Boczek, cebulę i kiełbasę smażymy na patelni, a następnie wrzucamy do wywaru. Dolewamy pół litra zakwasu. Siekamy ząbki czosnku i umieszczamy je w garnku. Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem oraz odrobiną lubczyku. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut. Pod koniec gotowania możemy zabielić żur śmietaną lub mlekiem. To wyjątkowe danie podajemy wraz z chlebem lub bułką.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.