Kuchnia żydowska

Kuchnia żydowska zaskakuje swą oryginalnością i nietypowym charakterem. Tradycyjne, żydowskie dania łączą w sobie elementy kuchni: śródziemnomorskiej, niemieckiej, hiszpańskiej oraz wschodnio europejskiej. Takie połączenie jest gwarancją nietypowych smaków i niespodziewanych połączeń smakowych. Oczywiście, wszystkie dania kuchni żydowskiej tworzone są w oparciu o zasady koszerności. Jest to podział na produkty dozwolone oraz nieczyste (absolutnie zakazane). Wszystkie nakazy wynikają z Pięciokrągu Mojżesza i są bezwzględnie respektowane. W kuchni żydowskiej nie zobaczymy między innymi: mięsa świni, potraw z krwi, skorupiaków, połączenia mięsa z mlekiem, ani niektórych gatunków ryb. Szczególnie ciekawie prezentują się tradycyjne, żydowskie dania, które podaje się przed szabatem. Jest to czas, w którym zakazuje się gotowania oraz rozpalania ognia. Potrawy są zatem przygotowywane w stygnących piecach, lub mają postać zimnych przekąsek.

Charakterystyczne dania kuchni żydowskiej

Chała – jest tradycyjnym chlebem, podawanym przed każdym posiłkiem. Jego smak przypomina bułki maślane – jest słodki i ma złocisty kolor. Bochenki zazwyczaj przybierają kształt warkocza. Jednak na specjalne okazje podaje się chałe w kształcie okręgu (symbolizującego krąg życia).

Czulent – to tradycyjny gulasz, podawany przed szabatem. Tworzy się go w stygnących piecach chlebowych. Głównymi składnikami tego dania są: koszerne mięso, fasola, kasza oraz cebula.

Bajgle – Niewielki chlebek o rozmiarach pączka. Przed pieczeniem należy go ugotować, a następnie obsypać makiem lub sezamem. W Ameryce podaje się go wraz z wędzonym łososiem oraz serkiem śmietankowym.

Cymes – słodki gulasz o różowym kolorze. Tworzy się go z koszernego mięsa, drobno posiekanej marchewki, oraz słodkich pomidorów. Czasem dodaje się suszone śliwki oraz białe ziemniaki.

Kugel – jest bardzo prostym, słodkim deserem. Często podawany jako dodatek do zapiekanki ziemniaczanej. Kugel przeważnie jest połączeniem puddingu jajecznego, makaronu oraz różnorodnych owoców.

Holiszkes – to odpowiednik polskich gołąbków. Składają się z koszernego mięsa owiniętego w liście kapusty. Całość jest gotowana w gęstym, słodko kwaśnym sosie na bazie pomidorów. Tradycyjny holiszkes przeważnie podaje się w czasie żydowskich świąt Sukot.

Bliny – żydowska wersja tego przysmaku to cieniutki naleśnik z nadzieniem. Można go podawać na słodko lub jako danie główne. Jako nadzienie stosuje się puree ziemniaczane z dodatkiem cebuli, sos jabłkowy, jagody lub sezonowe owoce. Żydowskie bliny zawierają mleko, zatem w nadzieniu nigdy nie znajdziemy dodatku mięsa (wg. zasad koszerności).

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.