Kuchnia turecka

Kuchnia turecka posiada opinie jednej z najsmaczniejszych i najbardziej różnorodnych na całym świecie. Bogactwo smaków oraz aromatów jest spuścizną imperium osmańskiego, które obejmowało ogromne terytoria. Pomiędzy XIV a XX wiekiem do imperium osmańskiego należały: Azja Mniejsza, północna Afryka, południowo-wschodnia Europa, a także południowo-zachodnie terytoria Azji. Tradycyjna kuchnia turecka łączy w sobie elementy każdego z tych regionów. To nie tylko słodka chałwa i aromatyczne kebaby (które niemal wcale nie przypominają tych, sprzedawanych w Fast foodach), Kuchnia Turcji to także, aromat ziół, potrawy warzywne, dania na bazie owoców oraz przepyszne dania ze świeżego mięsa jagnięcego i baraniego. Kuchnia turecka jest tak różnorodna, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.

Warto wiedzieć

Turcja jest jednym z nielicznych państw na świecie, które potrafi się samodzielnie wyżywić. Optymalny klimat sprawia, że w ciągu roku można zbierać plony aż trzykrotnie. Terytorium tego kraju jest z trzech stron oblane wodami mórz: Śródziemnomorskiego, Czarnego oraz Egejskiego. Wyławia się z nich wyjątkowe ryby i smakowite owoce morza, które często goszczą na tureckich stołach. Z kolei tereny wyżynne sprzyjają wypasaniu zwierząt, hoduje się tam ogromne populacje owiec, z których pozyskuje się smaczne mięso i mleko na tureckie sery. Dzięki tej różnorodności geograficznej, Turcja nie musi sprowadzać pożywienia z za granicy – a to z kolei wpływa na podwyższenie jakości potraw.

Tradycyjne dania tureckie

Jedną z największych zalet kuchni tureckiej jest prostota wykonania. Niemal wszystkie, tradycyjne dania tureckie są smaczne, a jednocześnie proste w wykonaniu. Położenie geograficzne tego kraju sprawia, że możemy bez ograniczeń kosztować specjałów kuchni, bez obaw o własny żołądek. Do najbardziej znanych, tradycyjnych dań należą:

Pide – duże podłużne placki z farszem(najczęściej mięsem jagnięcym i aromatycznym, żółtym serem). Tradycyjne Pide wygląda bardzo podobnie do pizzy na grubym cieście, jednak jej smak jest znacznie bardziej intensywny.

Meze – to tradycyjne przystawki podawane z tureckimi alkoholami. Przeważnie składają się ze świeżych, ugotowanych warzyw, ryb oraz kalmarów (koniecznie podawanych na zimno).

Pilaw – tradycyjna, prosta w przygotowaniu potrawa ryżowa. Jako dodatek do ryżu stosuje się regionalne ryby oraz smażone mięso baranie. Dodatki można smażyć na oliwie bądź ugotować w wywarze rosołowym. Pilaw przypomina Polską potrawkę z kurczaka.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.