Kuchnia chińska

Kuchnia chińska to połączenie wielu orientalnych smaków, wyjątkowych zapachów oraz precyzja podania dań. W tradycyjnej kuchni chińskiej wszystko musi się ze sobą komponować w bardzo harmonijny sposób. Określenie kuchni chińskiej odnosi się do charakterystycznych zwyczajów kulinarnych mieszkańców Chin oraz mieszkańców południowo wschodniej i wschodniej Azji. Wspólną cechą tych wszystkich regionów jest przyzwyczajenie do świeżych warzyw, owoców morza oraz wyjątkowo zdrowych, orientalnych dodatków.

Krótka charakterystyka kuchni chińskiej

Kuchnia chińska to różnorodność sposobów podania oraz połączenie smaków (przeważnie potrawy przybierają smak słony, słodki, ostry, kwaśny). Większość dań jada się tradycyjnymi pałeczkami. Wyjątek stanowią zupy, które spożywamy ceramiczną łyżeczką. Użycie sztućców jest całkowicie niewskazane. W regionalnych kuchniach przeważnie używa się świeżych składników i przypraw takich jak: kiełki sojowe, sos sojowy, pieprz syczuański, ryż, bazylia, czarnuszka, papryczki, czosnek.

Wyjątkowe regiony serwujące kuchnie chińską

Pekin – różnorodność kuchni pekińskiej może zaskakiwać. Nie stosuje się tutaj tradycyjnego ryżu – jego zamiennikiem jest makaron, oraz gotowane na parze, bułeczki pszenne. W kuchni pekińskiej znajdziemy wiele smacznych potraw ze smażonego mięsa (jest to charakterystyczny wpływ kuchni mongolskiej).

Kanton i Hongkong – podstawę potraw stanowi ryż, owoce morza oraz drobno posiekane warzywa. Większość tradycyjnych dań przygotowuje się w znanym, chińskim woku. Są to przeważnie szybkie, aromatyczne potrawy jednogarnkowe. Mięso jest jedynie dodatkiem do dań.

Szanghaj – kuchnia Szanghaju wyróżnia się daniami z dodatkiem brązowego cukru. Co ciekawe, jest on często dodawany do dań mięsnych. Wiele potraw ma słodko kwaśny smak. Znajdziemy tu też dużo zdrowych dań z ryb i owoców morza.

Syczuan – słynie z wyjątkowo pikantnych potraw (uważana za najpikantniejszą kuchnie na świecie). Kryje w sobie setki tradycyjnych potraw, każda z nich może być przygotowana na wiele różnorodnych sposobów. Według mieszkańców Syczuanu, każdy posiłek powinien mieć swój niepowtarzalny, odmienny smak. Znakiem rozpoznawczym tego regionu jest pieprz syczuański oraz użycie ogromnych ilości papryczek chili.

Chaoshan – jest całkowitym przeciwieństwem kuchni syczuańskiej. Słynie z wyjątkowo delikatnych dań wegetariańskich oraz słodyczy. W tym regionie przywiązuje się wyjątkową wagę do świeżych składników. Wiele dań podaje się wraz z tradycyjnym, delikatnym sosem Shacha.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.