Kruki i wrony – niesamowite ptaki

Kruki i wrony są wyjątkowo inteligentnymi ptakami, które od dawna zagościły w kulturze europejskiej. Niestety przeważnie nadaje im się złe cechy i uosabia z różnymi nieszczęściami (całkowicie bezzasadnie). Tak naprawdę są to wyjątkowe stworzenia, których piękno dostrzegli między innymi starożytni Rzymianie i Grecy. W ich legendach kruki są kojarzone z mądrością, pięknem, a także z nadzieją.

Co wyjątkowego jest w tych ptakach?

O wyjątkowości tych stworzeń świadczy chociażby złożona struktura społeczna oraz wysoki poziom inteligencji. Owe ptaki dobierają się w pary na całe życie, tworząc bardzo trwałe i zażyłe relacje. W ich grupie istnieje bardzo silna hierarchia społeczna. Jeśli osobnik awansuje na wyższą pozycje w grupie, wówczas ranga jego partnera również jest podniesiona do określonego poziomu. Dla ptaków ma to dość duże znacznie, bowiem osobnicy na najwyższym stopniu hierarchii mają szereg przywilejów: między innymi pierwszeństwo w dostępie do jedzenia.

Wybitna pamięć

Niewiele osób wie, że oprócz wybitnej inteligencji nasze kruki i wrony odznaczają się także bardzo dobrą pamięcią. Potrafią bezbłędnie rozpoznać swoich ptasich przyjaciół oraz wrogów. Ich relacje społeczne są bardzo trwałe. Ptaki pamiętają o swoich towarzyszach nawet przez trzy lata od rozłąki. Jeśli jeden z partnerów nagle zniknie, wówczas drugi emituje specyficzne odgłosy, które mają na celu przywołanie drugiego osobnika. Regularne nawoływanie może trwać przez długie miesiące. Zważywszy na długość życia tych stworzeń jest to bardzo duże osiągnięcie.

Krucze rozwiązywanie problemów

Kruki są na tyle inteligentne, że potrafią rozwiązywać różne problemy i naśladować otoczenie. Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że te stworzenia potrafią przekazywać sobie informacje o zdarzeniach sprzed wielu dni. Może to być ostrzeżenie dla innych członków grupy, lub nauka na przyszłość. Co ciekawe, kruki mają bardzo duże zdolności wokalne i dźwiękonaśladowcze. Potrafią bez problemów porozumiewać się z wieloma innymi gatunkami ptaków.

Dobry czy zły?

Najnowsze badania naukowe wykazały, że zarówno kruki jak i wrony mają zdolność rozpoznawania ludzkich twarzy. Ptaki zupełnie inaczej reagują na osoby „dobre” i na osoby, które je kiedyś skrzywdziły. Co więcej, ich negatywne zachowania odnośnie danej osoby są szybko powielane przez inne osobniki tego samego gatunku. Widzimy zatem, że wrony dobrze zaadaptowały się w naszym środowisku, jednak bacznie obserwują ludzkie postępowania i wyciągają z nich wnioski na przyszłość.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.