Korfu – wycieczki fakultatywne

Wybierając się na wakacje, zawsze staramy się zobaczyć jak najwięcej. Oczywiście w ramach posiadanego budżetu i możliwości logistycznych. Do tej pory w większości miast, w których przebywaliśmy, znajdowała się duża liczba lokalnych biur podróży. Są one wyspecjalizowane w organizowaniu wycieczek po atrakcjach turystycznych, stanowiąc korzystną alternatywę dla wycieczek oferowanych przez organizatora. Dodajmy, droższych niemal dwa razy.

Podczas pobytu w Sidari na Korfu, bardzo szybko wykonaliśmy rozpoznanie w lokalnych biurach i poznaliśmy ceny za poszczególne wycieczki. Ich wybór jest bardzo duży i obejmował niemal wszystko – od rejsu po morzu łodzią podwodną z przeszklonym dniem, aż po całodniową wycieczkę po największych atrakcjach wyspy. My, z uwagi na nasze zainteresowania zdecydowaliśmy się na dwie wycieczki organizowane przez greckie biuro i jedną na własną rękę.

Grand Island Tour – 18 euro

Była to całodniowa wycieczka obejmująca najciekawsze miejsca na wyspie. Zbiórka miała miejsce wczesnym rankiem – już o 6:30! Wycieczka rozpoczynała się od 2 godzinnej jazdy do stolicy wyspy Korfu – Kerkyry. Po drodze zabieraliśmy turystów z innych hoteli, mieliśmy również możliwość podziwiania widoków zapierających dech w piersi. Drogi na wyspie są dobrze utrzymane, ale pełne wzniesień, które pokonuje się serpentynami. Wiele odcinków prowadzi również przez starsze miasteczka z wąskimi uliczkami. Zabudowania są tam położone tak blisko siebie, że kierowcy autobusów muszą mocno się nagimnastykować, aby tak wielkim pojazdem pokonać zakręty. Siedząc wygodnie w autokarowych fotelach, mamy możliwość podziwiana krytych dachówką domów.

Po dojeździe do stolicy, czeka nas kilka atrakcji. Jedną z nich jest zwiedzanie dwóch fortec, a także położonego na niewielkiej wyspie kościółka. Ciekawostka jest to, że przebywając w tym miejscu, znajdujemy się dokładnie pod ścieżką lądowania samolotów, lecących na wyspę. Podziwianie ich, kiedy znajdują się zaledwie kilkaset metrów nad głową to niezapomniane przeżycie.

Po zwiedzeniu stolicy, kolejnym punktem jest zwiedzanie rezydencji austriackiej księżniczki Sissi. Jest to wielka posiadłość rozciągająca się na wzgórzu, z którego znakomicie widać całą panoramę. Naprzeciwko tego obiektu znajduje się kolejna z lokalnych atrakcji, wytwórnia lokalnych likierów, produkowanych z owocu o nazwie qumquat.

Po godzinnym zwiedzaniu wybieramy się do kolejnego punktu wycieczki, czyli miasta Paleokastitsa. Jest to wyjątkowe miejsce, zachwycające pięknymi widokami i wspaniałymi plażami. Będąc tu kilka godzin, żałowaliśmy że nie możemy przebywać tam nieco dłużej. Niestety czas biegł nieubłaganie i ostatnim punktem wycieczki był położony na wzgórzu nad Paleokastitsą Monastyr. Prowadzi do niego wąska, kręta droga, na której ruchem steruje sygnalizacja wahadłowa. Tu również można liczyć na zapierające dech w piersiach widoki i wspaniałą architekturę dawnego klasztoru. Obecnie jest w nim kościół, muzeum i kilka warsztatów rzemieślniczych.

W drodze powrotnej do Sidari, zatrzymaliśmy się na jeszcze jednym miejscu, którym był punkt widokowy Bella Vista. Jeżeli do tej pory komuś było mało ciekawych widoków, tutaj z pewnością mógł uzupełnić bagaż wspomnień.

Rejs na wyspę Paxos i Antipaxos – 21 euro

Kolejnym ciekawym wydarzeniem w ciągu naszego pobytu był całodniowy rejs po morzu. Celem wyprawy były dwie wyspy – Paxos i Antipaxos. Rejs połączony był ze zwiedzaniem skalnych grot, do których wpływało się stateczkiem. Tutaj trzeba przyznać, że całodniowa wycieczka okazała się bardzo męcząca, z uwagi na mocno wiejący wiatr, który wygonił nas do wnętrza statku, w poszukiwaniu schronienia.

Zwiedzanie Kerkyry – 5 euro

Na ostatnią wycieczkę wybraliśmy się na własną rękę, korzystając z taniej i znakomicie działającej komunikacji publicznej. Rolę autobusów pełnią na wyspie komfortowe autokary turystyczne, wyposażone we wszelkie udogodnienia, takie jak klimatyzacja lub wi-fi. Koszt przejazdu w jedną stronę to zaledwie 2,50 euro. Podróżując w taki sposób, można sporo zaoszczędzić. Kerkyra nie jest również miastem, w którym można się zgubić. Zwiedzanie jej na własną rękę daje znacznie więcej możliwości zobaczenia tego, co naprawdę dla nas ważne, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zdecydowana większość zabytków jest udostępniana bezpłatnie, a tam gdzie należy wykupić bilety wstępu, to ich ceny również są niskie (około 3 euro za bilet dla osoby dorosłej).

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

3 Komentarze

  1. Rejs na wyspę Paxos i Antipaxos – 21 euro?? Ja sprawdzam w necie i jest średnio 40euro, proszę mi dać namiar na ten rejs, bo wybieram się w tym roku z mężem i córką na nasze pierwsze wymarzone wakacje za granicą i nie chcę przepłacać.

  2. Wybór był czysto spontaniczny – program wycieczki wydał nam się ciekawy, biuro trafiliśmy po drodze do centrum Sidari i raz dwa zapadła decyzja, że jedziemy na tę wycieczkę.

    Na wakacjach odpoczywamy i nie mamy ciśnienia na szczegółowe analizowanie wszystkich ofert – z tego wyboru byliśmy zadowoleni, bo jednak przez cały dzień zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, do których samodzielne dotarcie wymagałoby wypożyczenia samochodu.

  3. Zastanawiamy się właśnie nad fakultetami, bo tak wygodniej. Czy może Pan porównać ofertę Sałatki Po Grecku z wycieczkę, którą Pan opisał? Bo zakładam, że musiał Pan też trafić na to polskie biuro w trakciie poszukiwań. Wycieczki Sałatki są droższe – wydaje mi się, że jej program jest szerszy, ale co przeważyło o tym, że wybrał Pan jednak Grand Island Tour? Pozdrawiam, Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.