Jaskinia lodowa Eisriesenwelt

Kolejna część cyklu niesamowitych miejsc na ziemi prowadzi Nas wprost do malowniczych zakątków Austrii. Eisriesenwelt to największa na świecie lodowa jaskinia, która znajduje się w Alpach Salzburskich (nieopodal miasta Salsburg). To wyjątkowe miejsce składa się z wielu małych jaskiń, urokliwych pieczar i tajemniczych grot, które stanowią naturalny, wewnętrzny labirynt. Temperatura we wnętrzu tego olbrzyma lodowego nigdy nie przekracza 0 stopni, a para wodna natychmiast zamarza na lodowych formacjach. Przed wyprawą do wnętrza Eisriesenwelt warto się ciepło ubrać.

Wielkość jaskini Eisriesenwelt

Ta największa na świecie lodowa jaskinia rozciąga się na powierzchni ok. 43 kilometrów. Zobaczymy w niej niesamowite, naturalne twory lodowe, które przybierają różnorakie kształty. Niektóre z najciekawszych form lodowych doczekały się nawet swojej nazwy. Do najpopularniejszych należą: Lodowa Kaplica oraz Lodowe Organy. Obecnie groty, jaskinie i pieczary Eisriesenwelt stały się popularną atrakcją turystyczną. Rocznie odwiedza je ok. 200 tysięcy turystów z całego świata. Pomimo tak dużej liczby odwiedzających, ten lodowy olbrzym utrzymuje swój naturalny i niepowtarzalny wygląd, a w niektórych wewnętrznych grotach oraz jaskiniach panuje absolutna cisza.

Krótka historia jaskini

Ten niesamowity, naturalny twór lodowy powstał w okresie późnego trzeciorzędu. Odkryto go dopiero w 1879 roku (odkrywcą był Salzburski przyrodnik Anton von Posselt-Czorich). Badacz dotarł jedynie na głębokość 200 metrów i nie miał pojęcia, że za lodową ścianą znajduje się cały kompleks ogromnych jaskiń i wielokolorowych, lodowych formacji. Pełnia piękna jaskini została dostrzeżona dopiero w 1913 roku. W tym czasie badacz Alexander von Mörk przeprowadził niezwykłą ekspedycję w głąb lodowego olbrzyma. Po rozbiciu lodowej ściany badacze ujrzeli niesamowite, wielobarwne kryształy lodowe, podziemne kompleksy jaskiń oraz wyjątkowe, lodowe groty. Taki widok przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Kompleksowe badania lodowego olbrzyma zajęły dziesiątki lat.

Malownicza okolica

Ogromną atrakcją może być samo zdobywanie lodowej jaskini. Wejście do Eisriesenwelt znajduje się na wysokości 1641 metrów n.p.m. Droga do jaskini wiedzie przez przepiękną, krętą i nieco tajemniczą górską ścieżkę. Z niektórych miejsc rozpościerają się niesamowite widoki na Alpy Salzburskie.

foto: www.freeimages.com

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.