Jak zachować się podczas pożaru?

Pożar jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia, życia i mienia. Aby skutecznie się przed nim chronić, stosowane są coraz nowocześniejsze systemy alarmowe i przeciwpożarowe. Niestety, czasem i one mogą się okazać niewystarczające, aby poskromić ognisty żywioł, który chce strawić nasze mieszkanie, dom lub miejsce pracy. W takich przypadkach nie tylko należy zachować zimną krew, ale również wiedzieć jak należy właściwie reagować.

Kiedy zauważysz pożar

W pierwszej kolejności należy zaalarmować wszystkie osoby, które znajdują się w bezpośrednim niebezpieczeństwie ognia. To mieszkańcy, pracownicy lub postronni ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się w tym miejscu. Informowanie o wystąpieniu pożaru należy wykonać w sposób zdecydowany, aczkolwiek nie wzbudzając przy tym paniki. Jeśli wiesz, w którym kierunku znajdują się drzwi wyjściowe, należy tym ludziom wskazać najkrótszą drogę do ewakuacji.

Informowanie straży pożarnej

Kolejnym krokiem będzie poinformowanie straży pożarnej o tym, że obiekt jest zagrożony pożarem. Dzwoniąc na numer alarmowy 998 lub 112, należy podawać informacje w sposób rzeczowy i jednoznaczny. Zostaniesz z pewnością zapytany o adres, pod który straż pożarna ma przyjechać, a także krótkie opisanie zdarzenia – co mogło wywołać pożar, czy są osoby poszkodowane lub zagrożone. Pamiętaj o tym, aby nie rozłączać się do czasu, aż osoba przyjmująca zgłoszenie nie potwierdzi wysłania straży pożarnej na ratunek. Udzieli ona również dodatkowych instrukcji, dotyczących dalszego postępowania.

Co dalej?

Kiedy straż pożarna jest wezwana, możesz spróbować gasić pożar. Jest to możliwe pod warunkiem, że jego źródło nie jest duże, a ty dysponujesz odpowiednim sprzętem gaśniczym – gaśnicami lub kocami. Jednak tutaj jest ważna uwaga – nadrzędną wartością jest życie ludzkie. Dlatego, jeśli czujesz że zagrożenie jest zbyt duże, nie wolno podejmować ryzyka samodzielnego gaszenia pożaru. Brak odpowiednich umiejętności przy posługiwaniu się gaśnicą, może doprowadzić do poważnych poparzeń ciała. W takim przypadku powinieneś ewakuować się z miejsca zagrożenia pożarem, najlepiej na zewnątrz budynku, do miejsca zbiórki. Drogę ewakuacyjną powinny wskazywać specjalne strzałki kierunkowe oraz tabliczki informacyjne – są one wymogiem bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej. W czasie ewakuacji, powinieneś się upewnić czy nikt nie potrzebuje twojej pomocy – bo na przykład zagubił drogę lub nie dowiedział się o zagrożeniu.

Spokój i zimna krew

Niewielu z nas znalazło się w obliczu realnego zagrożenia pożarem. Czym innym są próby ewakuacji, a czym innym stanięcie oko w oko z ognistym żywiołem. Kiedy jesteśmy bezpieczni, nie wiemy tak naprawdę jak się zachowamy w trakcie pożaru. Tym bardziej należy pracować nad swoimi opanowaniem i zachowaniem zimnej krwi. Te dwie cechy pozwalają nam ujść z życiem, a także udzielić niezbędnej pomocy innym osobom. Bardzo ważna jest również znajomość dróg ewakuacyjnych, znajdujących się w budynku, w którym pracujesz lub mieszkasz.

Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o bezpieczeństwie w czasie pożaru oraz szkoleniach przeciwpożarowych, koniecznie zerknij na stronę http://csdd.pl.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.