Jak wybrać dobrego księgowego?

Księgowy zarządza naszymi pieniędzmi. Odpowiada za rozliczenia, przychody i wydatki. Powinien dobrze znać aktualne przepisy finansowe. Dobry księgowy to podstawa sukcesu każdej firmy. Dlatego tak ważny jest wybór kompetentnej osoby. Aby dowiedzieć się, jakie warunki powinien spełniać księgowy – zasięgnęliśmy rady specjalistów z biura rachunkowego Evertax: www.evertax.pl.

· Dobry księgowy powinien być osobą krystalicznie uczciwą. Należy koniecznie sprawdzić jego referencje.

· W żadnym wypadku nie warto przesadnie oszczędzać na księgowym. Jest wiele osób, które oferują swoje usługi po zaniżonych cenach, lecz poziom ich kompetencji może później narazić nas na straty finansowe.

· Doskonałą decyzją jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Wówczas księgowy podlega dodatkowej kontroli ze strony biura.

· Powinniśmy sprawdzić, czy biuro ma certyfikat Ministerstwa Finansów.

· Trzeba dowiedzieć się, czy biuro posiada wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej. To świadczy o ich profesjonalizmie bądź jego braku.

· Warto wyszukać biuro, w którym zajmie się nami konkretny specjalista. Unikaj biur w których panuje chaos, a klient ginie w anonimowym tłumie. Profesjonalne biuro zapewnia Ci księgowego z którym jesteś w stałym kontakcie.

· Dowiedz się, czy biuro objęło ubezpieczeniem również te czynności, których ubezpieczanie nie jest obowiązkowe – na przykład prowadzenie rozliczeń z ZUS. Jeśli tak, świadczy to na jego plus.

· Dobry księgowy powinien posiadać odpowiednie doświadczenie.

· Chociaż brzmi to trywialnie, dobry księgowy powinien zajmować się głównie księgowością i na to warto zwrócić uwagę. Jeśli widzisz, że Twój potencjalny księgowy prowadzi mnóstwo dodatkowych działalności – ubezpieczenia, kredyty, pożyczki, rejestracja aut itp. może to (choć oczywiście nie musi) świadczyć o dość niskim poziomie profesjonalizmu, bowiem jak mówi porzekadło: kto zna się na wszystkim – tak naprawdę nie zna się na niczym. W dodatku jeśli księgowy jest dobrym specjalistą w swojej branży to nie będzie musiał szukać klientów w innych.

· Wybierając dobrego księgowego przeanalizuj gdzie przebiega granica między dobrą usługą a korzystną ceną. W tej kwestii warto rozeznać się na rynku.

· Dobrze jest wybierać specjalistów działających od dłuższego czasu i zbierających korzystne rekomendacje. Nieraz warto podpytać znajomych od dobrego, godnego polecenia księgowego.

Powinniśmy pamiętać, że wybór księgowego jest poważną decyzją. Wbrew pozorom odpowiedzialność za błędy księgowego może spać na właściciela firmy. Obecnie część pracy księgowego „wykonują za niego” profesjonalne programy komputerowe. Jest oczywiście bardzo dobrze, jeśli nasz księgowy takowe posiada. Jednak nic nie zastąpi profesjonalizmu, doświadczenia i czujności. Przepisy finansowe często się zmieniają, a dobry księgowy powinien „trzymać rękę na pulsie”. Nawet najlepszy program komputerowy nie jest bowiem w stanie rozwiązać wszystkich problemów jakie mogą pojawiać się podczas prowadzenia finansów firmy. Dlatego zachęcamy do korzystania z pomocy księgowych, którzy działają w ramach biura finansowego. Mogą oni liczyć nie tylko na łatwy dostęp do aktualnych przepisów czy oprogramowania, lecz również na konsultację i wsparcie ze strony bardziej doświadczonych specjalistów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.