Jak być szczęśliwym?

Wiele osób poszukuje sposobu na odnalezienie szczęścia. Niestety nie istnieje na to żadna uniwersalna recepta. Szczęście to uczucie subiektywne, które każdy z Nas odczuwa w nieco innych sytuacjach. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób uważa, że wyznacznikiem szczęścia jest zasobność portfela. Nie jest to jednak prawda. Szczęście jest uczuciem, którego poszukują wszyscy, bez względu na status finansowy, pochodzenie, płeć czy przynależność kulturową.

Czym tak naprawdę jest szczęście?

Szczęście możemy określić jako odczucie, które oceniamy jako pozytywne. Pamiętajmy, że odczuwamy je zawsze w teraźniejszości. Osoba szczęśliwa potrafi odnaleźć się w chwili obecnej. Nie patrzy w odległą przeszłość ani w przyszłość, czuje tu i teraz. Niestety ludzie mają tendencje do życia w przeszłości lub życia w przyszłości. To co tu i teraz przestaje mieć aż takie znacznie. Nadmierne zamartwianie się o przyszłość nie wróży nic dobrego. W dzisiejszych, dość niepewnych czasach coraz częściej zamartwiamy się nad swoją przyszłością, tracąc z oczu najpiękniejsze chwile z teraźniejszości. Czasami szczęście może być tuż obok Nas, ale my jesteśmy tak zapatrzeni w przeszłość i przyszłość, że całkowicie go nie zauważamy. Warto nauczyć się radości z małych sukcesów i drobnych prezentów od losu. Warto cieszyć się tymi codziennymi chwilami, które przecież zdarzają się Nam tylko raz w życiu. Każda kolejna chwila wygląda już inaczej. Żyjąc pełnią życia i koncentrując się nad teraźniejszością łatwiej Nam odczuwać przyjemność z dnia codziennego.

Co warto robić aby być szczęśliwym

Z pewnością odpowiedzią na tak postawione pytanie nie jest użalanie się nad sobą. Jeśli czujemy smutek i niepokój to nie pogłębiajmy się w nim. Użalanie się nad sobą jest naturalną reakcją, jednak nie wnosi nic nowego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie sobie jakiegoś życiowego celu. Dochodźmy do niego małymi kroczkami i jeden za drugim realizujmy cele szczegółowe. Ważna jest także akceptacja swojej aktualnej sytuacji. Zamiast myśleć „nie mam tego i tamtego”, lepiej skoncentrować się na myśleniu „nadal mam to, osiągnąłem tamto i jestem tego warty”. Szczęście może towarzyszyć Nam przy każdej prostej czynności życiowej. Dlatego warto znaleźć sobie jakąś pasję, zajęcie które codziennie będzie sprawiało Nam chociaż maleńką przyjemność.

Akceptacja samego siebie

Każda szczęśliwa osoba posiada poczucie własnej wartości. Nie zawsze jest to uczucie o charakterze trwałym. Jednak pamiętajmy, że bez niego nie zrealizujemy swoich celów życiowych. Każdy z Nas jest na swój sposób wyjątkowy, każdy zasługuje na szczęście. Nie ma tu żadnych wyjątków.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.